بدون دیدگاه

نگاهی به علل ناباروری در دنيای مدرن

سن زوج مهم‌ترين فاکتور
امروزه در دنياي مدرن علل گوناگوني براي ناباروي خانم ها و آقايان وجود دارد که يکی ازمهم‌ترين آنها از نگاه کارشناسان و متخصصان سن زوجين است. تاخیر انداختن در زمان بچه دار شدن یکی از انتخاب های رایج زنان در عصر حاضر است و درصد زنانی که در اواخر دهه سوم و اوایل دهه چهارم سن خود تصمیم به
بچه دار شدن می گیرند، امروزه افزایش یافته است. زوج ها بايد توجه داشته باشند که ميزان باروري زنان در زير 25 سال بيش از 80 درصد و در زناني که از مرز 35 سالگي گذشته‌اند به کمتر از 50 درصد مي رسد. چرا که در اين سن و سال احتمال محدود شدن تعداد تخمک ها وجود دارد؛ عاملي که خود به تنهايی مي تواند موجب کاهش باروری و افزايش خطر ناهنجاری های مادرزادی در جنين و نوزاد شود. علاوه بر اين، مردان بالای 35 سال است در مقايسه با مرداني که سن آنها کمتر از 35 سال است شانس باروري کمتري دارند و احتمال افزايش ناهنجاری های کروموزومی در فرزندان آنها بيشتر است. تحقيقات نشان داده است که تخمک های زنان در سنين بالا قدرت باروری کمتری دارند و با افزايش سن، احتمال افزايش بعضی از بيماری هايی که سبب ناباروری می شوند نيز بيشتر می شود.
علت کاهش باروری با افزایش سن این است که با بالاتر رفتن سن تعداد تخمک کمتری در تخمدان خانم ها باقی می ماند و کیفیت این تخمکها نیز نسبت به قبل پایین تر است. امروزه برای تعیین مقدار رزرو تخمدان یا تعداد کل تخمک باقیمانده از آزمایش خون استفاده می شود که این آزمایش های خاص توانایی و پتانسیل بچه دار شدن فرد را نشان می دهد.
ساده ترین این آزمایش ها اندازه گیری هورمون FSH كه در واقع هورمون محرک فولیکولی است که از غده هیپوفیز ترشح می شود و اندازه گيری استروژن (نوعی هورمون که از تخمدان خانم ها ترشح می شود) در خون زنان در روز دوم، سوم یا چهارم قاعدگي است.
افزایش میزان FSH، به خصوص اگر سن خانم ها ۳۵ سال یا بالاتر باشد نشان دهنده شانس پايين تر برای حاملگی است، ولی دلیل قطعي نیست. اصولاً در خانم ها در سنین بالاتر، میزان پاسخ دهی به داروهای تحریک تخمدان کمتر و احتمال سقط خودبه خود نیز نسبت به خانم های جوان بیشتر است. همچنين احتمال ابتلای جنین به آنومالی های کروموزومی مانند سندروم داون (مونگولیسم) نیز با افزایش سن مادر افزایش می یابد.
با توجه به اثرات منفی ثابت شده افزایش سن بر باروری، بهتر است افرادی که در سنین بالا ازدواج یا اقدام به بچه دار شدن می کنند، بررسی های لازم را زودتر شروع کنند. در این افراد نسبت به زوج های جوان تر معمولاً انجام درمان های تهاجمی و پیشرفته زودتر شروع می شود تا زمان طلایی برای بچه دار شدن هدر نرود.
همچنين در مورد درمان های ناباروری نيز بالا بودن سن بيمار و طول مدت نازائی ، احتمال درمان موفقيت آميز را كاهش مي دهد؛ زيرا پير شدن دستگاه توليد مثل، به ويژه تخمدان های بانوان،‌ نقش عمده ای در ناباروری دارد. درمان های رایج برای ناباروری نيز وابسته به سن معمولاً شامل استفاده از داروهای تحریک کننده تخمدان و انجام تلقيح داخل رحمي يا
IUI) intra utein in semination) یا تزریق اسپرم شست وشو داده شده و ظرفیت یاخته به داخل رحم و يا حاملگي در محيط آزمايشگاه
IVF) In Vitro Fertilization) است.
در مواردی که درمان ناموفق باشد و حتی با استفاده از مقادیر زیاد دارو، تخمک به دست نیاید یا با توجه به آزمایش، احتمال باردار شدن بسیار پایین تصور شود، می توان از تخمک اهدایی استفاده کرد. در صورت استفاده از تخمک اهدایی بدون توجه به مقادیر FSH فرد نابارور میزان موفقیت بسیار بالاتر است. در مورد زوج هایی هم که تمایلی به استفاده از این روش نشان نمی دهند، میتوان روش فرزندخواندگی را پیشنهاد کرد.به علاوه افزايش سن خطر سقط را نيز بالا مي برد . بيشتر سقط های اوليه خودبخودی ، پس از ۳۵ سالگي و به علت اختلال ژنتيکی اتفاق می افتند . به صورتی که خطر سقط های خودبخودی در سنين پايين تر از ۳۰ سال، کمتر از ۱۰ درصد است ، ولي اين درصد در سنين بالای ۴۰ سال، به ۳۴ درصد مي رسد.‌

آلودگی های محيطی و صنعتی
احتمال ابتلا دستگاه تناسلی به عفونت های تناسلی و احتمال صدمه خوردن تخمدان ها و ولوله های رحمي در خانم هايی که در محيط شغلی با مواد سمی سروکار دارند ، بيشتر است .
همچنين يکی از مواردی که می تواند تاثير به سزايی بر ناباروری مردان داشته باشد، آلودگی محيطی، صنعتی و آلودگی هواست که موجب کاهش ميزان اسپرم و ضعف آنها در باروری می شود.

چاقی و افزايش ناباروری در زنان
بر اساس تحقيقات بسياری كه در سراسر جهان انجام شده، زنان چاق يا دارای اضافه وزن در مقايسه با زنانی که وزن طبيعی و استاندارد دارند، مدت زمان بيشتری را برای باردار شدن نياز دارند. ضمن آنکه شانس ناموفق بودن بارداری در
خانم های چاق نيز بيشتر است. پژوهشگران بر اين باورند كه اضافه وزن در زنان و مردان موجب افزايش ميزان هورمون ها در بدن آنها می شود و اين هورمون ها فرآيند باروري را تحت تاثير قرار می دهند. در حقيقت ترشح غيرطبيعی هورمون ها مي‌تواند منجر به افزايش وزن و تاثيرات منفی بر توليد سلول هايی جنسی مردان و زنان شود. به گفته محققان تجمع سلول های چربی در بدن بر تنظيم تخمک گذاری در زنان و همينطور بر توليد اسپرم در مردان ضروری است. و اين روند می تواند بر ناباروری آنها
تاثير بگذارد.

نقص عملکرد تخمدان در زنان
همان طور كه گفته شد، يکی از شايع ترين دلايل ناباروری نقص تخمک گذاری در زنان است. اين مشكل معمولاً به دليل نقص در عملکرد هيپوتالاموس و در نتيجه اختلال در تحريک غده هيپوفيز خانم ها به وجود می آيد. در دنيای مدرن امروز مشكلات رايجی همچون استرس، افزايش يا کاهش وزن شديد، بی اشتهايی يا اختلال در خوردن غذا، فعاليت های ورزشی سخت و تروما از جمله عوامل تاثيرگذار در فعاليت تخمدان هاست که بايد با اصلاح شيوه و سبک زندگی، بررسی بيماری های زمينه‌ای به وسيله مشاوره با متخصص زنان از بروز اين مشكلات پيشگيری و يا در صورت اتفاق، آن ها را درمان نمود.

استعمال دخانيات
خانم های سيگاری احتمال باروری خود را دستخوش تغيير قرار می دهند. خطرات مصرف دخانيات با افزايش سن نيز بيشتر می شود. خانمهای سيگاری به خصوص در سنين بالاتر از 30 سال، با هر سيگاری که می کشند احتمال بارداری خود را کم و کم تر می کنند.
سيگار کشيدن علاوه بر كاهش قدرت باروری در زنان و نيز در مردان، بر بارداری نيز تأثير منفی دارد. بر اساس مطالعات بين تعداد سيگار مصرفی و نازائی رابطه مستقيمی وجود دارد. همچنين حشيش باعث مهار هورمون های توليد مثل می شود و توليد مثل را هم در خانم ها و هم در آقايان کاهش مي دهد. بر اساس برخي تحقيقات، کافئين، يكي از مواد اصلی تشكيل دهنده قهوه و چای نيز تاثير نامطلوبی روی باروری دارد و مصرف زياد آن بارداری را
به تاخير می اندازد .

You might also like
اختلالات

More Similar Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست