بدون دیدگاه

آداب دست دادن چگـــونه اســـت؟

دست دادن به عنوان شکلی از آشنایی واحوال پرسی در ویژگی های تکاملی انسان ریشه دارد. به این دلیل شکل‌های مختلف آن تقریبا در همه جوامع انسانی دیده می شود. درلحظه‌ی دست دادن فرصتی فراهم می شود که دوطرف نوعی احساس متقابل اولیه حاصل کنند وبه پشتوانه ی آن رابطه را گسترش بدهند.
یک شروع بد هم می تواند احساسات منفی را برانگیزد وگاه مانع از شکل گرفتن یک رابطه خوب ومناسب اداری، مالی یا عاطفی شود.
تماس گرم واطمینان بخشی که ما انسان ها با هم برقرار می کنیم، برای تعامل وهماهنگی اجتماعی مان ضروری است. تماسی که برای سلامتی، بقا وامنیت ونیز برای آگاه کردن دیگران از احساس واقعی مان گریزناپذیر است.
تماس دست معمول است اما در همه جاهم رایج نیست. در برخی از فرهنگ ها خصوصا حوالی مدیترانه وکشورهای حاشیه دریای کارائیب، بغل کردن وبوسیدن به ویژه درمیان دوستان نزدیک، به دست دادن ترجیح داده می شود. درفرهنگ های دیگر مانند شرق آسیا یک تعظیم کوچک، حرکت بسیار مودبانه‌ای است.
در برخی از خرده فرهنگ ها مثل عالم ورزش، احوال پرسی با چسباندن دست ها با انگشت های باز یا برخورد دست های مشت شده انجام می شود.
درهنگام دست دادن دیگران درک ودریافتی از ما به دست می‌آورند وما نیز به نوبه خود شناختی از آنها حاصل می کنیم. موقع دست دادن بی واسطه شخص دیگری را می بینیم، حس می‌کنیم وبرانداز می کنیم. این در روابط میان انسان ها شوخی نیست وبه واسطه اهمیتش است که هر فرهنگی روش های مخصوصی برای دست دادن ومصافحه دارد.

ارتباط چشمی برقرار کنید
وقتی دست می دهید به جای اینکه چشم‌هایتان به اطراف بچرخد و دوروبرتان را نگاه کنید، باید درست به چشم های طرف مقابلتان نگاه کنید.
حتما دست هایتان تمیز وخشک باشد
کمتر از 3 درصد از افراد از اختلال عرق کردن دست ها رنج می برند. قبل از آنکه دست بدهید، مطمئن شوید دست تان را کاملا خشک کرده اید.
به دنبال برتری جویی نباشید
حوالی دهه ی 1980 برای تثبیت قدرت و برتری در یک رابطه، لازم بود دست شما روی دست طرف مقابل قرار گیرد. این بسیار زننده است، هرگز این کار را نکنید. واقعیت این است که چنین نمایش هایی صرفا طرفین را تحت فشار منفی می گذارد.
از فشار دادن انگشتان دست طرف مقابل خودداری کنید
فشاردادن انگشت دست طرف مقابل که در آقایان رایج تر است، احساس منفی ایجاد می‌کند. این شکل از دست دادن برای بسیاری از مردم به شدت ناراحت کننده است.
ریاکارانه دست ندهید
زبان بازان وریاکاران در هنگام دست دادن هر دو دست شان را به کار می برند. دست راست در دست مقابل قفل می شود و دست چپ، دو دست قفل شده را می پوشاند. سیاستمداران گاه این طور دست می دهند. هیچ کس این شکل ازدست دادن را دوست ندارد. اگر احساس می کنید درنوع رابطه ی شما تماس بیشتری لازم است، می توانید همزمان با دست چپ، ساعد طرف مقابل را لمس کنید.
بنابراین فراموش نکنید هنگام دست دادن، در حال ارزیابی شدن هستید. دست دادن چیزهای زیادی درباره ی شما می گوید.
اگر به کسی برخوردید که شل دست داد، اخم نکنید و ناراحت نشوید. شما هم به همان اندازه دستش را بفشارید. خوشحال باشید از اینکه فرصتی پیدا کرده اید که نشان بدهید تا چه اندازه در روابط اجتماعی هوشمند وخوش رفتار هستید. خاطره ی آن رفتار متین ومودبانه برای مدت طولانی در ذهن طرف مقابل تان می ماند.

You might also like
فرهنگ

More Similar Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست