بدون دیدگاه

از خواب رفتن دست وپا چقدر می دانید؟

همه ما گاهی خواب رفتن دست و پا را تجربه کرده ایم. حالت ناخوشایندی است. این حالت معمولا وقتی مدت زیادی پا روی پا می اندازیم یا در وضعیت نامناسبی می نشینیم یا گاهی وقتی در خواب، درپوزیشن بدی باقی می مانیم اتفاق می افتد. اما اگراین خواب رفتگی مدام اتفاق بیافتد ویا مدت زمان زیادی طول بکشد تا برطرف شود، طبیعی نیست و بهتر است درباره آن با پزشک مشورت کرد. وقتی کسی از خواب رفتگی دست و پا شکایت می کند معمولا قبل از هر چیز از او سوال می شود که در چه موقعیتی آن را تجربه می کند؛ چرا که این سوال
می تواند نکاتی را درباره دلایل این موضوع آشکارکند. گاهی نیز برای شناخت دلایل خواب رفتگی نیاز به بررسی های دقیق تروانجام ام آرآی ، سی تی اسکن یا انجام الکترومیوگرافی (گرفتن نوار عضله)است. به دنبال شناخت دلایل این مشکل می توان برای درمان یا کنترل آن اقدام کرد. در ادامه به بعضی از شایع ترین دلایل خواب رفتن دست ها و پاها خواهیم پرداخت:

کمبود ویتامین

اگرخواب رفتگی در هردودست اتفاق بیفتد و نه در یکی از دست ها، ممکن است کمبود ویتامین ب۱۲ باعث ایجاد این حالت شده باشد. اگراین خواب رفتگی دست یا پا با احساس خستگی و بی حالی نیز توام باشد احتمال کمبود ویتامین ب۱۲ وهمین طورکم‌خونی بیشتر
می شود. اگر آزمایش خون این موضوع را تایید کند معمولا استفاده از مکمل ها یا آمپول ب۱۲ به رفع مشکل کمک می کند.

تنگی کانال کارپال

بعضی از مشاغل که مستلزم حرکات طولانی و یکنواخت انگشتان دست است، (مثل تایپ کردن) می تواند به اعصاب دست آسیب برساند. این مشکل گاهی با خواب رفتن انگشتان دست بروز پیدا می کند. تغییر موقعیت کاری به نحوی که در طول روز فشار کمتری به انگشتان وارد شود می تواند از پیشرفت بیماری جلوگیری کند. دردرمان تنگی کانال کارپال معمولا ازفیزیوتراپی، داروهای ضد التهابی و یا گاهی ازجراحی استفاده می‌شود.

دیابت

جالب است بدانید که بالا بودن قند خون بر سیستم عصبی بدن اثربسیار مخربی دارد و می تواند باعث حالت خواب رفتگی در بدن شود. اگر در کنار این مشکل نشانه های دیگری همچون احساس تشنگی یا گرسنگی شدید یا تکرر ادرار هم دارید ممکن است به بیماری دیابت دچار شده باشید. بهتر است به پزشک مراجعه کرده و میزان قند خون خود را مورد آزمایش قرار دهید. تغییر روش زندگی و درمان دارویی به کنترل دیابت و عوارض آن کمک می کند.

عوارض دارویی

به این معنی که گاهی خواب رفتگی دست ها و پاها ممکن است از عوارض داروی به خصوصی باشد که مصرف می کنید. اگر بعد از مصرف داروی خاصی دچار این حالت شدید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

ممکن است عصبی در کمریا گردن تحت فشار باشد

درد یا گزگزدر دست یا پا که ازگردن به بازوها یا از کمر به پاها انتشار می یابد می تواند به این معنی باشد که عصبی در آن نواحی تحت فشار قرار دارد. این مشکل ممکن است طی یک حادثه ایجاد شده باشد. به این معنی که آسیب دیدگی عصبی درگردن یا کمرممکن است باعث حالت گزگز در دست یا پا شود. همینطورقرار گرفتن طولانی درپوزیشن های نادرست باگذشت زمان و به تدریج می تواند به مهره ها واعصاب کمر و مخصوصا گردن آسیب برساند که این آسیب با حالت خواب رفتگی در دست ها یا پاها بروز می کند. گاهی هم بیماری های دیگری همچون آرتریت یا التهاب مفاصل می تواندعامل ایجاد این خواب رفتگی باشد. معمولا فیزیوتراپی یا گاهی دارودرمانی می تواند به بهبود این وضعیت کمک کند.

کم کاری تیروئید

کم کاری تیرويید می تواند در کنار علائم دیگری همچون احساس خستگی ، حساسیت به سرما،‌ اضافه وزن، خشکی پوست و ریزش موها باعث خواب رفتن بدن هم بشود. پرکاری تیرویید با آزمایش خون به سادگی قابل تشخیص است.

بیماری ام اس

اگر دچار احساس ضعف و خواب رفتگی در بدن هستید و در کنار آن از علائم دیگری همچون دوبینی ، مشکل در کنترل حرکات مثانه یا روده وناتوانی در کنترل مناسب حرکات بدن هم رنج می برید، ممکن است دچار ام اس باشید. ام آر آی مغز یا نخاع می تواند در تشخیص این بیماری مورد استفاده قرار گیرد. فراموش نکنید که ام اس از طریق درمان دارویی قابل کنترل است.

اضطراب

شاید عجیب به نظر برسد اما گاهی قرار گرفتن در شرایط پر تنش و پر اضطراب باعث خواب رفتگی اعضاء بدن می شود. دلیل این موضوع آن است که در شرایطی که دچار اضطراب شدید می شوید، ماهیچه های بدن به طور خودکارتنگ تر و فشرده تر می شوند و این موضوع گاهی خون رسانی به اندام ها را کمی مختل می کند و باعث احساس خواب رفتگی در بدن می شود. درچنین مواردی ممکن است مصرف داروهای آرام بخش با مشورت پزشک سودمند باشد.

You might also like
بدن, سلامتی

More Similar Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست