بدون دیدگاه

از هوشیاری انسان بعد از مرگ چقدر می‌دانید؟

محققان پس از 4 سال مطالعه بر روی بیش از 2060 بیماری که دچار ایست قلبی شده بودند به این نتیجه رسیده اند که اغلب افرادی که تجربه مرگ بالینی را داشته اند پیش از احیا شدن هوشیاری خود را به صورت کامل از دست نمی دهند.
در واقع دقایق ابتدایی پس از مرگ هوشیاری کاملا از بین نمی رود. مرگ در یک لحظه خاص اتفاق نمی افتد بلکه روندی است که با توقف ضربان قلب آغاز می شود، بعد ریه از کار می افتد وسپس کار مغز متوقف می شود. شرایطی که در پزشکی به آن ایست قلبی می گوییم از نظر نقطه نظر پزشکی معادل مرگ است.
حیات مغز بعد ازمتوقف شدن قلب از حرکت باز می ایستد. اما یافته ها حاکی از آن است که هوشیاری افراد تا 3 دقیقه پس از آنکه قلب از حرکت باز می‌ایستد از بین نمی رود، در حالی که مغز به سرعت در عرض 20تا 30 ثانیه پس از قلب از کار می افتد.
از میان 2060 نفر،330 نفر زنده ماندند وتقریبا چهل درصد آنها یعنی 140 نفر ادعا کردند که به آنچه در مدت زمان احیا آن ها در حال جریان بوده است، آگاهی نسبی داشته اند.
به طور کلی 39 درصد از افرادی که تجربه مرگ بالینی را داشته اند قادر هستند توصیفی از میزان آگاهی خود در دقایق ابتدایی پس از مرگ ارائه دهند اما تزریق داروهایی که برای احیا به کار می رود موجب می شود پس از بازگشت آن ها همه آنچه را که حس کرده اند به یاد نیاورند.
با این حال 20درصد از افراد از یک احساس آرامش غریب در زمان مرگ سخن گفته اند ویک سوم کند یا تند شدن زمان را داشته اند. عده ای نیز از یک نور طلایی مانند درخشش خورشید صحبت می‌کنند و برخی هم از یک ترس عجیب واحساس خفگی در آب می گویند.

You might also like
دسته‌بندی نشده

More Similar Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست