بدون دیدگاه

از کنار همــدیگر ساده عبور نکنید

انسان موجودی اجتماعی است و تفکرات آن زاییده کنش‌ و واکنش‌هایی است که در زندگی روزمره با افراد مختلف اجتماع دارد. زنجیر اجتماع متشکل از حلقه‌هایی به هم پیوسته‌ای است که در واقع انسان‌های پیرامون ما هستند که رفتار هر کدام در نتیجه کار بقیه افراد تاثیرگذار است. شادی اجتماعی و حزن و اندوه جمعی همگی بر روی زندگی فردی ما نیز تاثیرگذار است و ما به عنوان عضوی از جامعه نمی‌توانیم بی‌تفاوت از کنار آنها عبور کنیم.
کسانی که مسئولیت‌پذیری اجتماعی دارند راحت‌تر می‌توانند با محیط پیرامون‌شان ارتباط برقرار کرده و همزادپنداری کنند. بدون شک در سرنوشت آینده این مملکت تک‌تک اعضای جامعه نقش دارند. تفاوتی هم ندارد این افراد با چه جایگاه و یا چه سطح سواد و برخورداری از منابع مالی د رجامعه زندگی می‌کنند . مهم اثرگذاری تک‌تک آنها بر جریان‌هایی است که کم‌کم تبدیل به فرهنگ و خرده‌فرهنگ می‌شوند شاید رفتارهایی که امروز به عنوان فرهنگ غالب جامعه ما دیده می‌شود در سال‌های نه چندان دور نه تنها رایج نبوده‌اند بلکه از آنها سخنی هم به میان نمی‌آمد اما تغییرات گسترده‌ای که در علوم مختلف در جهان ایجاد شده است باعث تغییر در نگرش‌ها، تفکرات و رفتارهای اجتماعی ما شده است.
ناگفته پیداست بخشی از آنها درست و بخشی دیگر نیاز به اصلاح دارند اما هر چه هست حاصل تفکرات جمعی افراد مختلف جامعه است. هر کدام از ما در مقابل جامعه مسئولیت داریم و موظف هستیم تغییرات را از شخص خودمان شروع کنیم. هر زمان در اصلاح و تغییر در نوع رفتار از خودمان شروع کردیم می‌توانیم انتظار داشته باشیم که دیگران نیز به این تفکر برسند که سرمنزل همه تغییرات مثبت از تفکرات فردی افراد نشات می‌گیرد و آنها نیز هر کدام به نوبه خود رفتارها و نفکراتشان را اصلاح کرده و به این ترتیب تمام جامعه به سمت رشد و تعالی گام برمی‌دارد.
آینده کشور از آن کسانی خواهد بود که می‌توانند حمیت و تعصب ملی خود را بر خواسته‌های فردی ترجیح دهند و نسل آینده را نسلی مسئولیت‌پذیر بار بیاورند. پدران و مادران امروز که نسل آینده را پرورش می‌دهند در درجه اول باید به این باور برسند که هر گاه خواستار تغییر مثبتی در پیرامون‌شان هستند لاجرم باید خودشان تغییر کنند.
این تفکرات وقتی در رفتارهای پدران و مادران امروزی نهادینه شود به صورت مستقیم در تفکرات نسل آینده تثبیت خواهد شد.
به اعتقاد من ایرانی می‌تواند کارهای عظیم و بزرگی را انجام دهد؛ همانگونه که در طول تاریخ اسناد این افتخارآفرینی و کارهای عظیم موجود می‌باشد و ما امروزه از این سابقه تاریخی به عنوان برگ افتخار ایران‌زمین یاد می‌کنیم. پس می‌توانیم امروز را هم به سند افتخار دیگری در تاریخ ایران تبدیل کنیم؛ البته اگر به خوبی به وظایف خودمان واقف باشیم و در انجام آنها سستی نورزیم.
از کنار شادی‌ها و غم‌های همدیگر ساده عبور نکنید. آدم‌ها به حکم اجتماعی‌بودن و مسئولیت‌پذیری اجتماعی‌شان می‌توانند در کنا رهمدیگر زندگی کنند و اگر این ویژگی کمرنگ شود تاثیرات مخربی بر او می‌گذارد.

You might also like
فرهنگ

More Similar Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست