بدون دیدگاه

به شماهیچ ربطی نداره!

امروزه با پیشرفت فناوری وگسترش وسایل ارتباط جمعی، مسئله ی حریم شخصی نیازبه تعریف ونگاه تازه‌ای دارد. آشنایی با این مفهوم به فرد کمک می کند تا در ارتباطات خود، اجازه ندهد کسی از حد ومرز خصوصی‌اش عبور کند. همچنین فرد با رعایت همین آداب وتوجه به رفتار بین فردی واجتماعی، می تواند تصویری قابل اعتماد و دوست داشتنی در ذهن مخاطب خود ترسیم کند.

حریم شخصی چیست؟
حریم شخصی به معنای به رسمیت شناختن دیدگاه وآزادی فردی خود ودیگران است. ضعف در مدیریت حریم شخصی موجب آسیب پذیری و پریشانی خاطر فرد می شود.

چرا تمایل داریم در حریم شخصی دیگران دخالت کنیم؟
یکی از دلایلی که ما را به دخالت در حریم خصوصی دیگران ترغیب می کند، کسب لذت تسلط وتایید شدن است. نیاز به دیده شدن وقرار گرفتن درکانون توجه، یکی از مهمترین نیازهای معنوی انسان است. پیام پنهان این پذیرش وتایید این است که «من ودیدگاه من از نظر مخاطب مقبول ومطلوب ارزیابی شده است واین بازخورد، حال من را خوب می کند». مسئله دیگر اثر مالکیت است که به ما کمک می کند تا نسبت به حل مسائل دیگران روی خوش نشان بدهیم. زیرا دراین شرایط مسئله پیش رو، دیگر متعلق به ما نیست وبا از بین رفتن فشار ناشی از تصمیم گیری وحل مسئله، جرات و رغبت پیدا کرده ایم تا با مشکلات روبه روی خود زورآزمایی کنیم. به عبارتی می خواهیم به خودمان ثابت کنیم که ترسو، ناتوان وتنبل نیستیم.

چگونه هدف مان را از ورود به حریم شخصی دیگران پیدا کنیم؟
به جرات می توان گفت که نوع پوشش، انتخاب همسر، تعداد دفعات ازدواج، انتخاب باشگاه ورزشی، مهاجرت وسایرانتخاب های فردی دیگران هیچ ربطی به ما ندارد. باید پیامد انتخاب های دیگران را بررسی کنیم و ببینیم مسئله ی پیش آمده: چقدر به ما مرتبط است؟ چرا اهمیت دارد؟ چه زیان ومنفعتی برای ما دارد؟ می خواهیم چه نقشی داشته باشیم، مشاور، همراه، منتقد، خبرچین، مانع و…؟
اگر در برابر اکثر پرسش ها، پاسخ ما رنگ وبوی انفعالی دارد یا از روی کنجکاوی وماجراجویی است، بهتر است در رفتار خود تجدید نظرکنیم.

حفظ حریم شخصی میان زن وشوهر
این مسئله بین زن وشوهر نقش تعیین کننده ای دررضایت طرفین اززندگی مشترک خواهد داشت. هرچه نیازبه آزادی در کسی بیشتر باشد، احتمالا در برخی از رفتارهای او، فرمان پذیری وهم نوایی کمتری دیده می شود. حال اگر یکی از طرفین آزادی خواه ودیگری کنترل گر باشد نمی توان آینده ی خوبی برای آنها متصورشد مگراینکه درصدد دستیابی به تفاهم وتعامل برآیند. ناتوانی در حل وفصل سوء تفاهم ها، ممکن است علاوه بر تعرض به حریم شخصی، صمیمیت طرفین واعتماد متقابل را کمرنگ کند. هیچ بعید نیست فرد کنترل‌گر به روش هایی مانند: شنود مکالمات تلفنی، گذاشتن گمارده، تعقیب، بازپرسی وسوال وجواب کردن، چک کردن تماس ها وپیام ها و… متوسل شود.
هرکدام از اینها می توانند نشانه ی بیماری یا اختلال شخصیتی در فرد کنترل گر باشد. در غیر این صورت، اگر چنین کسی واقعا نگران حال شریک خود باشد، برای رفع نگرانی اش می تواند از گزینه های دیگری استفاده کند، به طوری که هم نگرانی به حداقل برسد وهم عزت طرف مقابل خدشه دار نشود.

حریم شخصی میان والدین وفرزندان
این مسئله در میان والدین وفرزندان اغلب با سوء تعبیر وعدم درک متقابله همراه می شود.اگر انتخاب والدین همسو با علایق فرزند نباشد، فرزند معمولا ویا با اکراه تبعیت می کند یا سر به مخالفت محض می گذارد. والدین بسیاری ازانتخاب ها را به فرزند خود تحمیل می کنند و درمقابل واکنش فرزندشان نیز به سرعت رنجیده خاطرمی شوند و او را با بچه های دیگر مقایسه می‌کنند تا او نسبت به وضع کنونی خرده نگیرد. با این رفتار حساسیت او را به رسمیت نمی شناسند ودر صورت بروز اختلاف وتعارض ممکن است او را تحقیر یا در او احساس گناه ایجاد کنند.
اگر فرزندی در این شرایط بزرگ شود ممکن است در نهایت او هم مقابله به مثل کند وحریم شخصی والدین خود را محترم نشمارد.

چطوربه حریم شخصی فرزندان احترام بگذاریم؟
*قبل از وارد شدن به اتاقش در بزنید.
*اگر اتاقش نامرتب است هرگز بدون هماهنگی وسایلش را جابه جا نکنید.
*در انتخاب رشته تحصیلی، فعالیت ورزشی وبرنامه ریزی شغلی، به جای تحکم با او گفت وگو کنید.
*اجازه بدهید شما را دوست وهمراه خود بداند نه فرمانده.
*به او مجال ابراز وجود بدهید.

حفظ حریم شخصی دیگران در روبط اجتماعی
*در تاکسی یا مترو به صفحه تلفن همراه، روزنامه یا کتاب دیگران خیره نشویم.
*پا را از گلیم خود درازتر نکنیم. مثلا درکافی نت به صفحه نمایشگر کناری مان سرک نکشیم.
*پشت تلفن عمومی گوش نایستیم. شاید حضور ما بیخ گوش فرد، او را از گفتن برخی از مطالب منصرف کند.
*پشت باجه ی خودپرداز بیش از اندازه نزدیک فرد جلویی نایستیم. زیرا برخی افراد در این مواقع احساس ناامنی
ودستپاچگی می کنند.
*با هنرمندان، ورزشکاران وافراد سرشناس به شکل صحیح برخورد کنیم.
*اگر معاون یا مدیر مدرسه هستید ولازم شد کیف ویا جیب دانش آموزی را برای کشف تلفن همراه یا هر چیز دیگری بگردید، به شکل صحیح رفتار کنید.

حفظ حریم شخصی در روابط بین فردی
*قبل از ملاقات با کسی حتما قرار قبلی بگذاریم. مهمان ناخوانده چه بسا باعث رنجیدگی خاطر میزبان شود.
*فضولی نکنیم. ازدواج نکردن دیگران هیچ ربطی به ما ندارد.
*در خصوص تصمیمات وایده های دیگران بلافاصله تحلیلگر ومفسر نباشیم. منتظرباشیم ببینیم کسی از ما نظر خواهی می کند یا نه.

حفظ حریم شخصی در شبکه های اجتماعی
هویت نامشخص مجازی به ما امکان می‌دهد جدی تر و جسورترباشیم. چه بسا این امکان موجب می شود نقاب چهره ی خود را پس بزنیم وشخصیت واقعی ناشناخته یا شخصیت آرمانی‌مان را نمایان کنیم. همچنین اسارت در دام هویت پنهان، به شدت به عزت نفس ما صدمه می زند مگراینکه از این کار هدف خاصی داشته باشیم مثلا برای ماموران پلیس فتا بی شک استفاده از هویت پنهان مانعی ندارد.
در صورت داشتن هویت آشکار هم باید به قدر لازم مراقب وحساس باشیم، زیرا هویت آشکار، خواه ناخواه بخشی از رزومه ی ما خواهد شد. این نکته ممکن است در سرنوشت ازدواج واستخدام تاثیرگذار باشد.

چه کسانی صلاحیت ورود به حریم شخصی دیگران را دارند؟
در میان دیگر اقشار، خبرنگاران واصحاب رسانه، برای افزایش تعداد بازدیدکننده ها وجلب توجه مخاطب، میل شدیدی برای ورود به حریم خصوصی دیگران دارند.از دیگر افراد می توان به مسئول گزینش نیروی انسانی سازمان ها اشاره کرد. همچنین یک مشاور، پزشک، وکیل و… برای دستیابی به نتایج بهتر نیازمند اطلاعات تکمیلی است.
موقعیت های یادشده مجوزی برای ورود به حریم شخصی دیگران نیست اما با توجه به چند نکته می توان بدون دردسر به اطلاعات مدنظر دست یافت:
*در مخاطب خود حس اعتماد ایجاد کنید. به او نشان دهید قصد شناخت بیشتر، کمک، تعامل ودر نهایت حل مسئله را دارید.
*به او نشان دهید که دریافت اطلاعات کامل تر می تواند برای او تا چه اندازه مفید باشد.
*از بازخورد مثبت استفاده کنید ویا حداقل بازخورد منفی ندهید. به شکل صحیح یا سازنده انتقاد کنید؛ توهین وتحقیر ممنوع.
*اگر مخاطب مایل نیست به او پیله و او را سرزنش نکنید. اجازه بدهید با رضایت خاطر با شما گفت وگو کند.

You might also like
فرهنگ

More Similar Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست