بدون دیدگاه

تهوع و استفراغ دوران بارداری

بطور معمول تهوع همراه با استفراغ در بین هفته های 5 تا 15 حاملگی در 50 تا 90 درصد زنان باردار دیده می‌شود. عبارت «بیماری های صبحگاهی» برای توصیف تهوع و استفراغ خفیف استفاده می‌شود.در حالی که عبارت تهوع و استفراغ حاملگی برای توصیف موارد شدیدتر بکار می‌رود که معمولا در این صورت بیمار دچار چند بار استفراغ در روز و کاهش وزن می‌شود و در بیمارستان بستری می‌شود.

بیماری صبحگاهی
معمولا تهوع و استفراغ در دوران بارداری بین هفته های 5 تا 6 بارداری شروع شده و در هفته های 9 علائم شدیدتر می‌شود و در بین هفته های 16 تا 18 حاملگی بهبود حاصل می‌شود ولی ممکن است در 15 تا 20 درصد خانم ها تا 3 ماهه سوم بارداری و در 5 درصد زنان تا زمان زایمان علائم ادامه پیدا می‌کند.اگرچه واژه بیمار صبحگاهی مربوط به تهوع و استفراغ خفیف صبحگاهی می‌باشد اما علائم می‌تواند در هر زمانی از روز رخ دهد و در بیشتر موارد حدود 80 درصد در تمام روز باقی می ماند و جالب است که بدانید در زنانی که تهوع و استفراغ دوران بارداری دارند احتمال سقط یا مرگ جنین نسبت به آنهایی که این علائم را ندارند کمتر است.
تهوع و استفراغ بارداری عبارتی است که برای موارد تهوع و استفراغ شدید دوران بارداری اطلاق می‌شود. این بیماران معمولا دارای استفراغ پایدار می‌باشند و بیش از 5 درصد از وزن شان را از دست می‌دهند و یا در ادرارشان کتون دارند.کتون‌ها ترکیبات اسیدی هستند و در هنگامی که بدن گلوکز کافی برای تولید انرژی نداشته باشد و از سوزاندن چربی ها برای تولید انرژی استفاده کند تولید می‌شود.معمولا آزمایشات خون و ادرار مؤید کاهش مایع بدن در این بیماران می‌باشد.
سایر علائمی که این بیماران ممکن است داشته باشند شامل: سرگیجه و غش ، پوست رنگ پریده ، ادرار ناکافی و زردی است.
در این صورت پزشک ممکن است آزمایشات متعددی درخواست کند تا علل زیر رد شوند: مشکلات معده ای و روده ای، بیماری تیروئید، بیماری‌های کبدی، بیماری عصبی، حاملگی مولار و سندروم HELLP.
در موارد بسیار نادری از این بیماری ممکن است پارگی هایی در قسمت تحتانی مری اتفاق بیافتد.

علت تهوع و استفراغ دوران بارداری
دلیل تهوع و استفراغ بارداری مشخص نیست. دلایل زیادی ارائه شده است ولی هیچکدام از آنها بطور کامل ثابت نشده اند.
فاکتورهای روانی، افزایش سطح هورمون‌ها (مثل استروژن)، کاهش حرکات معده، مصرف غذاهای پرچرب و عفونت با هیلکو باکتر از علل ارائه شده می‌باشد.
در تعدادی از خانم ها تهوع بارداری بیشتر ایجاد می‌شود که شامل:
زنانی که در بارداری قبلی خود این علائم را داشته‌اند.
زنانی که در دوران مصرف قرص های ضدبارداری دچار تهوع و استفراغ می شده اند.

زنان مبتلا به میگرن
زنانی که بعد از بو یا مزه خاصی دچار تهوعی شوند.

از سایر عوامل خطر می توان به بارداری اول، حاملگی های چند قلویی، سن کمتر از 24 سال، جنین دختر و چاقی اشاره کرد.

درمان تهوع و استفراغ دوران بارداری
اکثر زنانی که تهوع و استفراغ خفیف تا متوسط دارند نیاز به هیچ درمانی ندارند.
چه زمانی نیاز به مداخله است؟
زنان باردار با تهوع و استفراغ شدید باید ارزیابی گردند.
زنانی که یک یا چند مورد از موارد زیر را دارا باشند باید تحت مراقبت قرار گیرند:

 • علائم و نشانه های کاهش مایع
 • کاهش حجم ادرار
 • رنگ تیره ادرار
 • سرگیجه هنگام ایستادن
 • استفراغ مکرر مخصوصا اگر خون در آن باشد
 • درد شکم و لگن و هرگونه عدم تحمل خوراکی یا آشامیدنی بیش از 12 ساعت.
  تشخیص تهوع و استفراغ بارداری اکثرا بر اساس علائم بالینی بیمار می‌باشد.با این وجود دلایل دیگر ایجاد کننده تهوع و استفراغ رت هم باید مد نظر گرفت.مخصوصا اگر علائم بعد از هفته 10 بارداری شروع شده باشد یا همراه با علائم دیگر باشد؛ مثل درد شکم ، تب، سردرد، تیروئید بزرگ، اسهال، یبوست یا فشار خون بالا.
  ممکن است یک یا چند آزمایش برای ارزشیابی تهوع و استفراغ توصیه شود که شامل آزمایش های خون، ادرار و سونوگرافی است.
  هدف از درمان تهوع و استفراغ بارداری کاهش شدت علائم است تا بیمار بتواند به مقدار کافی بخورد یا بیاشامد.
  هیچ درمانی وجود ندارد که علائم را بطور کامل از بین ببرد و در بسیاری از موارد شیوه های مختلف درمان طی چند هفته انجام می‌شود تا یکی مؤثر شود.خوشبختانه بطور معمول علائم در اواسط بارداری برطرف می‌شود حتی اگر درمانی صورت نگیرد.

تهوع و استفراغ تا 3 ماهه اول بارداری
طبیعی است
تهوع و استفراغ دوران بارداری تا سه ماهه اول آن تا حدودی طبیعی محسوب می‌شود چرا که بعد از آن بدن مادر با هورمون‌های این دوران تطابق پیدا می‌کند و نه تنها بالا نمی‌رود بلکه شروع به کم شدن می‌کند.
تهوع و استفراغ دوران بارداری به ندرت تا پایان آن ادامه پیدا می‌کند همچنین گروهی از زنان هستند که به علت بالا بودن هورمون‌های دوران بارداری تهوع و استفراغ سراسر بارداری را تجربه می‌کنند هر چند که این مورد نادر است.
تهوع و استفراغ دوران بارداری قطع شده است اما اگر در ماه‌های آخر حادث شد نباید آن را به حساب طبیعی بودن آن گذاشت و حتماً باید آن را بررسی کرد. برخی عوارض دیگر مانند بیماری‌های گوارشی یا برخی بیماری‌های زمینه‌ای و فشار خون بالا می‌تواند در ایجاد تهوع و استفراغ ماه‌های آخر بارداری مؤثر باشد.

استرس‌ زیاد تهوع و استفراغ دوران بارداری را افزایش می دهد
استرس‌های زیاد می‌تواند موجب افزایش تهوع و استفراغ دوران بارداری شود همچنین زنانی که از نظر روحی و روانی آمادگی بارداری را نداشته‌اند نیز دچار این حالات می‌شوند.
زنانی که انتظار به دنیا آمدن جنسیت خاصی را دارند اما پس از انجام سونوگرافی متوجه می‌شوند جنسیت فرزندشان با آنچه که دوست داشتند متفاوت است نیز دچار تهوع و استفراغ دوران بارداری می‌شوند چرا که این موضوع می‌تواند موجب ایجاد استرس در آنها شود.

سبک زندگی‌تان را تغییر دهید
تغییر سبک زندگی با مدیریت استرس و روش‌هایی مانند آرام‌سازی عضلانی می‌تواند تهوع و استفراغ دوران بارداری را کاهش دهد همچنین زنانی که آرامش بیشتری دارند و از روش‌هایی مانند طب فشاری که بر اساس آن نقطه‌ای در بالای مچ دست وجود دارد که فشار آن می‌تواند حملات تهوع دوران بارداری را کاهش دهد، استفاده می‌کنند قادر خواهند بود تهوع و استفراغ این دوران را کاهش دهند.

تغییرات رژیم غذایی
زنانی که تهوع دارند باید قبل از اینکه احساس گرسنگی کنند غذا بخورند و اجازه ندهند که معده شان خالی بماند،زیرا گرسنگی سبب تهوع می‌شود.
به خانم ها توصیه می‌شود که در دفعات بیشتر و به مقدار کم در هر وعده، غذا بخورند.استفاده از غذاهای قندی و کم چرب توصیه می‌شود و حذف غذاهای پر ادویه و در عین حال مصرف غذاها و دسرهای پر نمک و پروتئین در بیشتر خانم ها کمککننده است.استفاده از مایعات سرد و صاف شده مثل لیموناد، نعناع (چای)، یا پرتغال در بعضی از بیماران مفید است.

اجتناب از مواد محرک
یکی از مهمترین درمان‌ها برای تهوع و استفراغ بارداری اجتناب از بو ، مزه و فعالیت های محرک تهوع است.بطور مثال تعدادی از محرک ها عبارتند از: اتاق‌هایی که تهویه مناسب ندارند، بوها (مثل ادوکلن، مواد شیمیایی، قهوه، غذاها و سیگار)، گرما و رطوبت، سر وصدا و حرکات فیزیکی و یا بینایی (مثل نور های چشمک زن رانندگی)، مسواک زدن دندان پس از خوردن غذا، تغییر وضعیت سریع و عدم استراحت کافی می‌تواند باعث ایجاد تهوع و استفراغ شود.اگر مکمل ها حاوی آهن باشند (مثل ویتامین های پره ناتال) علائم را بدتر می‌کنند.استفاده از آنها در هنگام خواب می‌تواند مفید باشد و اگر علی رغم آن علائم باقی بماند بطور موقت بهتر است این قرص ها قطع شود وآهن باعث تحریک معده می‌شود. در این صورت بهتر است تنها از اسید فولیک استفاده شود.

طب سوزنی
مچ بند های طبی سوزنی P6 نیاز به نسخه ندارند و درمان قابل قبولی برای تهوع و استفراغ بارداری می‌باشند. استفاده از این مچ بندها هیچ گونه عارضه شناخته شده ای ندارند.

You might also like
بارداری, سلامتی

More Similar Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست