بدون دیدگاه

روش هایی برای فهمیدن زودهنگام سرطان

1.خون ریزی یا ترشحات غیرعادی واژن
بعد از یائسگی هر گونه خون ریزی از واژن غیرعادی است. شاید این مسئله مانند به هم ریختگی هورمونی، کوچک به نظر برسد اما می تواند یکی از نشانه‌های سرطان مخاط رحم وسرطان رحم نیز باشد. شاید ترشحات نامتعارف در هر سنی عفونتی قابل درمان باشد، اما ترشحات بسیار زیاد و بدبو می تواند به سرطان لوله فالوپ یا سرطان گردن رحم مربوط باشد.
2.کاهش وزن بی دلیل
به طور معمول با ورزش منظم و رژیم گرفتن وزن کم می کنیم. یکی از علائم رایج سرطان روده بزرگ، کاهش وزن بی دلیل است.
هر فرد بالای 50 سال هر 10 سال چه با تجویز پزشک وچه بدون آن، باید کولونوسکوپی انجام دهد. کاهش وزن ناگهانی در افراد زیر 50 سال می تواند به تغییرات هورمونی مثل پرکاری تیروئید یا دیابت نسبت داده شود.
3.تکرر ادرار شدید
نیمه شب برای ادرار بیدار شدن آزاردهنده اما بی خطر است. ولی اگر در طول خواب 3 بار یا بیشتر این اتفاق می افتد، حتما مشکلی وجود دارد. ممکن است یک توده عامل فشار به مثانه باشد. خیلی از توده های خوش خیم مانند فیبروم رحم می تواند موجب فشار ودر نتیجه نیاز به دستشویی های مکرر شوند. دیابت به خصوص در زمان تشنگی شدید نیز می تواند یکی دیگر از دلایل تکرر ادرار باشد. اگر زود به زود احتیاج به آب نوشیدن ودستشویی رفتن پیدا می کنید، بدون شک این یک زنگ خطر است.
4.نفخ شکم
نفخ کردن بعد از خوردن غذای چرب عادی است اما هر روز نفخ کردن عادی نیست. از هر هفتاد نفری که این علامت را دارند، یک نفر ممکن است مبتلا به سرطان تخمدان باشد.
5.خستگی مداوم
منظور خستگی است که با استراحت زیاد یا قهوه هم رفع نمی شود. خستگی می تواند یکی از علائم سرطان رحم یا سرطان دستگاه گوارش باشد که به دلیل کم خونی به وجود آمده است. خستگی مداوم هم چنین می تواند از جمله علائم کم کاری تیروئید، افسردگی یا دیگر اختلالات خلقی باشد. اگر 8 ساعت در

طول شب می‌خوابید اما همچنان در طول روز احساس خستگی می کنید باید به پزشک مراجعه کنید.
6.ورم پا
اگر یکی از پاهایتان از حالت نرمال بزرگ تر به نظر می‌رسد در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید. ورم پا می‌تواند نشانه ی لخته خون باشد که در صورت عدم درمان فوری به سمت شش ها حرکت می کند ومی تواند کشنده باشد. سرطان لوزالمعده، روده بزرگ وکارسینوما جزو عوامل تشکیل لخته شناخته می شود.
7.مشکلات معده ای
هیچ کس از حالت تهوع واستفراغ خوشش نمی آید اما این حالت بیش از 1 یا 2 روز طول نمی کشد. اگر با وجود امتحان راه کارهای طبیعی برای رفع دردمعده بازهم دل درد شدید دارید، دچار دیرهضمی مزمن هستید یا به طورعجیبی احساس سیری می کنید، امکان وجود مشکلی جدی است. این حالت ها می تواند به خاطر توده یا مواد شیمیایی ضداشتهای ناشی از سرطان هایی مانند سرطان تخمدان، روده بزرگ ومعده باشد.
8.سوزش، خارش یا تغییر رنگ واژن
زمانی که رنگ صورتی مهبل تغییر می کند نباید به سادگی از کنارآن گذشت. اگر علائمی مانند تغییر رنگ وحالت واژن را جدی نگیرید سرطان مهبل پیشرفت می کند. نشانه های سرطان مهبل عبارتنداز: زخم هایی به رنگ سفید یا رنگی متفاوت با رنگ مهبل وضایعات غیرعادی روی آن.
9.درد در لگن خاصره
در صورت بروزهرگونه درد در این ناحیه اعم از شدید و ناگهانی یا خفیف وطولانی، خیلی سریع باید به پزشک مراجعه کنید. توده، دیورتیکولیت وآندومتریوز از جمله علائم بالقوه احساس درد در
این قسمت هستند.

راه کارهایی ساده برای پیشگیری از سرطان

*ورزش های پر تحرک انجام دهید
مقدار توصیه شده حداقل 5 نوبت در هفته، هربار 30 تا 45 دقیقه می‌باشد. اما شما به اندازه توانتان ورزش کنید.
*مراقب وزنتان باشید
شاخص توده بدنتی تان را بین 20 تا 25 نگه دارید.
*قندوچربی برای تان مضر است
از سودا ونوشیدنی های فرآوری شده پرهیز کرده یا میزان مصرف را کاهش دهید.
*گوشت قرمز را محدود کنید
خیلی کم گوشت قرمز بخورید یا گوشت سفید را جایگزین آن کنید. برای مدتی فقط سبزیجات بخورید.
*بدون محدودیت میوه، سبزیجات ومواد فیبردارمیل کنید.
*مصرف نوشیدنی های الکلی را کاهش دهید
نوشیدن الکل یکی از عوامل ابتلا به سرطان های گردن ودهان است؛ بنابراین کاهش مصرف الکل اقدامی موثر برای کاهش ریسک ابتلا به این سرطان‌ها می باشد.
*نمک کمتری مصرف کنید
مواظب مقدار نمکی که به غذایتان اضافه می کنید وهمچنین میزان نمک اصلی مثل نان ومحصولات گوشتی باشید.
*از مکمل ها پرهیز کنید
اگر غذاهای سالم بخورید به مکمل احتیاجی ندارید، مگر اینکه باردار یا بنا به دلایلی تحت درمان باشید.
*به فرزندتان شیر دهید
بانوان با تغذیه کودک از شیر خودشان می توانند ریسک ابتلا به برخی از سرطان ها را کاهش دهند.

You might also like

More Similar Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست