بدون دیدگاه

سالها دور از «ید»

می خواهیم توضیحاتی کامل و جامع در مورد غده تیروئید برایتان بیاوریم و اطلاعات شما را در این زمینه بالاببریم. از این غده و کارکرد آن در بدنتان چه میزان اطلاع دارید.در دنیای مدرن امروزی که علم پزشکی هم بسیار پیشرفت کرده است، با استفاده از آزمایش‌های پاتو بیولوژی پی به مبتلا شدن به انواع بیماری‌ها از جمله تیروئید (گواتر) بسیار سهل و آسان گشته. به طوری که اگر فردی دید که در طول یک سال لاغر شده و همچنین موهایش کم پشت شده است و حتی در موارد نادری پراشتها گشته بداند که تیروئیدش دچار مشکل شده و هرچه سریع‌تر باید برای درمانش به دکتر متخصص غدد مراجعه کند تا مورد درمان قرار بگیرد. یکی از مسائل مهمی که سبب از کار افتادن غده تیروئید می‌شود، نبود مقدار ید کافی در بدن است، به طوری که کمبود این ماده حیاتی در بدن افراد سبب بروز بیماری‌هایی از جمله آسم و گواتر می‌شود که امروزه خوشبختانه برای حل شدن این معضل کلیه نمک‌های تولید کشور دارای ید است.

بیرون زدگی چشم‌ها در زمان پرکاری
در یک حالت نادر تیروئید، چشم‌ها بیرون زده و فرد در دست و پا احساس سرما می‌کند که این مسئله‌ای خطرناک نبوده و نشانه‌ای از کمبود ید در بدن است.گفتنی است غده تیروکسین هورمونی را ترشح می‌کند که کارش انجام سوخت و ساز بدن است و غذای آن ید بوده و اگر این ماده در بدن کم شود و فرد دچار پرکاری و یا کم کاری می‌شود در حالت کم کاری فرد خیلی عصبی رفتار می‌کند.

بزرگی گواتر مریضی نیست
برای ساختن تیروئید عنصر ید لازم است.هنگامی که تیروئید دچار کمبود ید می‌شود برای جذب بیشتر به تلاش و تکاپو افتاده و در نتیجه بزرگ‌تر از حالت عادی و طبیعی خود شده‌اند. به طور کلی بزرگی گواتر الزاماً بیمار بودن این جزء حساس از بدن نیست.

ارتباط مستقیم گره‌های تیروئیدی
و سالم بودن آن
بزرگی تیروئید بنابه هر دلیلی می‌تواند منجر به کم کاری و یا پرکاری این غده شود که اگر تعداد گره‌های ریز این غده زیاد بوده مشکلی در فعالیت آن نیست بلکه اگر تعدادش کم باشد باید با آزمایش‌های لازم مسئله بررسی شود.

وظیفه تیروکسین تأمین سوخت و ساز
هورمون تیروکسین کار سوخت و ساز بدن را برعهده دارد و اگر دچار پرکاری شود سوخت و ساز بدن بالا رفته و فرد دچار لاغری می‌شود، ریزش مو، عرق، ریزش گرم و تپش قلب می‌شود و در این حالت اصطلاحاً گواتر را گریز می‌نامند.

 کم کاری تیروکسین چاق می‌کند
در حالت کم کاری تیروئید فرد دچار چاقی مفرط، ریزش مو، عرق کف دست و پا به صورت یخ شده، فرد بیمار اغلب خمیده و خواب آلوده بوده و این افراد خلق‌شان معمولاً تنگ است و همانند افراد افسرده در بین جامعه رفتار می‌کنند.

ید غذای گواتر
بزرگی یا کوچک بودن غده تیروئید الزاماً به معنای مشکل‌ساز شدن آن نبوده بلکه اگر تغییر در گواتر ایجاد شود به معنای کمبود ید در حالت ساده بیماری است ولی به طور کلی غذای گواتر، ید است.

کلم دشمن اصلی گواتر
مواد غذایی مانند انواع کلم، شلغم کمتر استفاده کرده تا کم کاری آن‌ها در کنار خوردن ید و داروهای تجویزی به وسیله پزشک
برطرف شود.
تیروئید غده‌ای است که از آن هورمون‌هایی ترشح می‌کند و سوخت و ساز و رشد بدن را تأمین می‌کند و در حالت عادی اندازه آن مشخص است که اگر بنابه هر دلایلی این غده تغییری در آن ایجاد شود، نشانه ضعف و یا بیماری خاص است.

You might also like
تغذیه

More Similar Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست