بدون دیدگاه

سونوگرافی دربارداری

سونوگرافی یکی از راه های تشخیصی بسیار متداول است وهر خانمی حداقل یک بار آن را تجربه کرده است. در سونوگرافی امواجی که از نوع صوتی هستند به بافت بدن مادرفرستاده می‌شود واین امواج یا به بافت نرم مثل عضله یا به بافت سخت مثل استخوان برخورد می کند وبراثربرخورد آنها با بافت‌های بدن، تصاویری ایجاد می‌شوند. این تصاویر سونوگرافی معمولی یا سونوگرافی دوبعدی نامیده می‌شود که به صورت سیاه وسفید هستند. پزشک با توجه به تصاویر اوضاع را شرح می دهد واز شرایط مادر مثل وضعیت رحم وشرایط نوزاد مثل میزان رشد وجنسیت و… آگاه می شود.

بهترین زمان برای سونوگرافی دربارداری
معمولا مادران برای سونوگرافی عجله دارند و زودترازموعد این کاررا انجام می دهند. اگر در هفته های اول مشکلی مانند درد یا خونریزی ندارید بهتراست سونوی اول را به هفته ی هفتم بارداری موکول کنید تا پزشک بتواند بررسی های لازم را انجام دهد.معمولا مادرانی که زودتر مراجعه می کنند ناچار می شوند سونوی واژینال را انجام دهند یا مجددا در هفته های آتی سونو را تکرار کنند. در حدود هفته هفتم پزشک می تواند قلب جنین را با سونو از روی شکم تشخیص دهد و از زنده بودن جنین اطمینان یابد.

کاربرد سونوگرافی در بارداری
وظیفه اصلی سونوگرافی تایید سلامت جسمانی جنین است. مثلا یک سونوگرافی به نام سونوی غربالگری سه ماهه می باشد که در اول هفته یازدهم تا چهاردهم انجام می شود ومعمولا هم احتمال برخی اختلالات کروموزومی مانند منگولیسم را گزارش می دهد. تشخیص آن هم به این صورت است که از روی بافت گردن وفرم استخوان بینی می فهمند. زیرا جنین های دچار این مشکل بینی های کوتاه وپهن وبدون استخوان حتی بافت گردن غیر طبیعی دارند.

سونوی داپلر چیست؟
در سونوگرافی داپلر از امواج صوتی انعکاس یافته برای بررسی چگونگی جریان خون در میان عروق خونی استفاده می شود. این روش به پزشکان در ارزیابی جریان خون در شریان ها و رگ های اصلی کمک می کند.
در نتیجه در بارداری می تواند بسیارکمک کننده باشد تا مشکلاتی مانند لخته شدن خون، نارسایی جفتی، خون رسانی بند ناف، علت رشد نکردن جنین، انسداد رگ های خونی ویا کاهش سرعت جریان خون در رگ ها بررسی شود.

سونوگرافی سه بعدی وچهاربعدی
در این سونوگرافی ها نیز از امواج صوتی استفاده می شود ولی در سونوگرافی سه بعدی می‌توانید تصویری سه بعدی از جنین دریافت کنید. در سونوگرافی چهاربعدی، فیلمی از جنین مشاهده می کنید. با استفاده از این تکنولوژی می توانید حرکات جنین را در لحظه در رحم مشاهده کنید. البته این سونوگرافی بهتر است فقط زمانی که پزشک تجویز می کند انجام شود زیرا ممکن است به بافت رحم یا جنین آسیب وارد کند.

انواع روش انجام سونوگرافی
برای انجام سونوگرافی دو روش متداول وجود دارد: نوع متداول که به آن سونوگرافی ابدومینا یا شکمی می گویند ونوع دوم که سونوگرافی واژینال است، این سونو از داخل واژن ودر شرایطی خاص انجام می شود اما می تواند تصاویر واضح تری به پزشک بدهد خصوصا در اوایل بارداری.

آمادگی های پیش از انجام سونوگرافی
در سونوگرافی از زنان باردار تا هفته 12 حاملگی، مثانه باید کاملا پر باشد ولی برای ماه های بالاتر نیازی به پر بودن مثانه نیست.
برای انجام سونوگرافی داخل واژن مثانه نیمه پر کافی است زیرا مثانه خیلی پر ایجاد مزاحمت می کند. بنابراین اگرلازم باشد سونوگرافی از روی شکم انجام شود با مثانه پرمراجعه نمایید، سپس کمی از ادرار داخل مثانه در صورت لزوم تخلیه شده وسونوگرافی داخل واژینال انجام می شود.

تذکرات مهم
*سونوگرافی باید از روی پوست کاملا لخت وبرهنه وتماس با ژل مناسب انجام شود.
*وجود موی اندک در ناحیه سونوگرافی مزاحمتی ایجاد نمی کند ولی در مواردی که موی بیش از حد در محل وجود دارد، باید قبل از انجام سونوگرافی نسبت به برداشتن آن اقدام شود.
*زخم های باز با انجام سونوگرافی مغایرت دارند، زیرا ژل سونوگرافی موجب تحریک زخم یا آلودگی بیشتر آن می شود( همیشه قبل از سونوگرافی پزشک را از سابقه اعمال جراحی قبلی خود آگاه نمایید).
*انجام سونوگرافی داخل واژن در ماه های پایین حاملگی اشکالی نداشته ودر ماه های بالاتر نیازی به انجام این روش نیست.

You might also like
بارداری

More Similar Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست