بدون دیدگاه

غش چه وقت اتفاق می‌افتد؟

غش کردن یا سنکوپ عبارت است از بی هوش شدن ناگهانی وکوتاه مدت که به دلیل نرسیدن اکسیژن کافی به مغز اتفاق می‌افتد. استرس های شدید وبلندشدن ناگهانی از تخت یا صندلی از شایع ترین علل این اتفاق به شمار می روند. اما برخی اختلالات ضربان قلب وبیماری هایی مانند صرع نیز می توانند این بیماری را به وجود آورند. آب وهوای گرم، کهولت سن وحتی دیابت نیز می‌تواند در بروز غش موثر باشد. اگردفعات بروز غش زیاد باشد می‌تواند ناشی از بیماری صرع باشد.
زمانی که خون به مغز نرسد فرد دچار غش می شود که دراکثر مواد علت آن خوش خیم است وخطری بیمار را تهدید نمی کند. اما باید به آن توجه کرد زیرا می تواند اولین علامت یک بیماری قلبی باشد.
با توجه به اینکه غش با علامت از دست رفتن سطح هوشیاری همراه است، مردم برای درمان به متخصص مغز واعصاب مراجعه می کنند در حالی که باید از نظر سلامت قلبی مورد بررسی قرار بگیرند. غش در زنان به مراتب نسبت به زنان شایع تر است. همچنین در افراد 10 تا 20 سال وبالای 60 سال فراوانی بیشتری دارد.

نشانه های غش
آشنایی با نشانه های غش کردن بسیار مهم است زیرا عدم اطلاع از علائم این عارضه می تواند سبب به خطر افتادن جان فرد شود. فردی که درحال غش کردن است به دلیل رسیدن خون کمتر، ابتدا دچار رنگ پریدگی شده وسپس هوشیاری خود را از دست می‌دهد. احساس سبکی سر، ضعف عمومی، تاری دید، سوت کشیدن گوش ها، تهوع واستفراغ، تعریق، گزگزدست وپا، نبض ضعیف، تنفس سطحی وافت فشارخون ودرنهایت از دست دادن تعادل وسقوط وبیهوش شدن از علائم شایع غش هستند.

علت های
شایع غش
شایع ترین علت غش بروز شوک قلبی است. شک می تواند در یک فرد کاملا سالم در اثر شنیدن یک عکس العمل عاطفی نظیر شنیدن خبر ناراحت کننده یا حتی خوب، دیدن صحنه ای ناخوشایند، درد شدید، ترس واسترس، خستگی مفرط، ایستادن طولانی، گرما، سوءتغذیه، کم خونی یا مصرف داروهای روان گردان باشد.

چگونه رفتار کنیم؟
هرچند این عارضه در اغلب موارد ممکن است دارای اهمیت پزشکی نباشد، اما درمواردی می تواند نشانه یک بیماری جدی باشد. معمولا در عرض یک دقیقه دراز کشیدن، جریان خون فرد غش کرده به حالت قبلی باز می گردد وهوشیاری دوباره برخواهد گشت. به همین دلیل بیمار باید در وضعیت دراز کش قرارگیرد وپاها بالاتراز سرباشد تا جریان خون به سمت مغز برود.
درصورتی که امکان دراز کشیدن نیست، می توان سربیمار را در حالت نشسته وسط دو زانو قرار داد. پاشیدن کمی آب سرد هم می تواند موثر باشد. در صورت لزوم اقدامات اولیه چون احیای قلبی وریوی تا رساندن بیمار به مراکز درمانی ضروری است.
تاموقعی که بیمار، هوشیاری نسبی خود را به دست نیاورده است، ازدادن مایعاتی نظیر آب قند یا خوراکی دیگری به او خودداری کنید. زیرا آب قند در حالتی که هوشیاری فرد کامل نیست، به داخل ریه ها واردشده وباعث اختلالات تنفسی وحتی خفگی خواهد شد.

You might also like
اختلالات

More Similar Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست