بدون دیدگاه

فشاري از جنس خون

معمولا افزايش فشار خون سيستميک در بزرگسالان به وجود مي آيد و اگر درمان نشود به علت اصلي سکته‌هاي مغزي، قلبي و نارسايي کليوي تبديل مي‌شود. گفته مي‌شود شيوع افزايش فشار خون با سن رابطه‌اي مستقيم دارد و ثابت شده 15 درصد افرادي که در سنين پايين مبتلا به فشار خون هستند، وقتي سن آنها به بالاي 60 الي 65 سال مي‌رسد، حدود 60 درصد، بيماري آنها افزايش مي يابد.

فشار خون چيست؟
به مقدار فشاري گفته مي‌شود که توسط خون در جريان، به ديواره رگ‌ها وارد مي‌آيد و يکي از علائم حياتي است. فشار يک مفهوم فيزيکي است، مقصود از فشار اشاره به «قدرت» يک مايع متحرک است. فشار خون در نواحي نزديک قلب، بيشتر و نسبت فاصله گرفتن از قلب کم‌تر مي شود.
فشار خون با جريان يافتن به شاهرگ‌ها و به رگ‌ها کم مي‌شود. اصولاً فشارخون در بخش‌هاي مختلف سيستم گردش خون متفاوت است. معمول‌ترين روش اندازه‌گيري فشار خون به‌وسيله فشارسنج است که با استفاده از ارتفاع جيوه براي اندازه‌گيري فشار خون در حال چرخش در رگ‌ها استفاده مي‌کنید. با اينکه خيلي از فشارسنج‌هاي فعلي ديگر از جيوه استفاده نمي کنند، فشار خون هنوز در تمام دنيا با ميليمتر جيوه اندازه‌گيري مي‌شود.

علايم فشار خون بالا
فشار خون بالا به دو دسته اوليه و ثانويه تقسيم مي‌گردد. در دسته اول علت فشار خون بالا مشخص نمي‌باشد و به صورت اوليه ايجاد شده است. در فشار خون ثانويه افزايش فشار خون به دنبال يک بيماري ديگر اتفاق مي افتد و آن بيماري را مي‌توان به عنوان علت افزايش فشار خون در نظر گرفت که در صورت کنترل بيماري اصلي، پرفشاري خون نيز به صورت مناسب‌تري کنترل مي‌گردد. افرادي که مبتلا به فشار خون بالاي اوليه هستند، ممکن است سال‌ها بدون علامت باشند و از بيماري خود اطلاعي نداشته باشند و زماني متوجه بيماري خود مي‌گردند که دچار علایم (مثل سردرد، تاري و اختلال ديد، درد قفسه سينه، سرگيجه و تنگي نفس به هنگام فعاليت) مي شوند که در واقع اين علايم عوارض فشار خون بالاست، لذا تنها راهي که مي‌توان در زمان مناسب به آن پي برد، اندازه‌گيري دورهاي منظم فشار خون به وسيله دستگاه
فشارسنج است.
عوامل خطر در ايجاد فشار خون بالا را مي‌توان به شرح زير بيان کرد: سن، جنس، وراثت، چاقي و اضافه وزن، رژيم غذايي چرب، کم تحرکي، عوامل اجتماعي و رواني، دخانيات و الکل.
مي‌دانستيد کودکان هم
به بيماري فشار خون مبتلا مي‌شوند؟
افزايش فشار خون سيستميک در کودکان ناشايع است و شيوعي کمتر از يک درصد دارد ولي اگر فشار خون در دوران کودکي مشاهده شود، زمينه بيماري فراهم مي‌شود که به آن «فشار خون ثانويه» گفته مي‌شود؛ در حالي که در بزرگسالان فشار خون معمولا اوليه است؛ يعني بدون هيچ علت و زمينه‌اي اين بيماري در آنها به وجود مي‌آيد اما مشاهده شده است کساني که در دوران کودکي به هر دليلي مبتلا به فشار خون هستند شانس افزايش فشار خون در بزرگسالي در آنها حدود دو و نيم برابر بيشتر از سايرين است. به گفته اين متخصصان، افرادي که در بزرگسالي مبتلا به فشار خون هستند، کساني‌اند که در دوران کودکي، بالاترين حد فشار خون مجاز را (يعني بيشتر از 90 درصد) دارند. رابطه مستقيمي بين افزايش فشار خون ايام کودکي و پيدايش بيماري تصلب شرايين وجود دارد. با اين حساب بايد اندازه‌گيري فشار خون، قسمتي از معاينه و بررسي‌هاي روتين کودکان 3 سال به بالا باشد و اين مساله بايد در افرادي که زمينه افزايش فشار خون در سابقه فاميلي دارند، قدري جدي‌تر مدنظر قرار گيرد ولي آنچه که در اين حين مهم است اين که اندازه‌گيري فشار خون مساله مهمي است و وقتي اندازه‌گيري صورت مي‌پذيرد آرام بودن بيمار و استفاده صحيح از دستگاه فشار خون يکي از مهمترين اصولي است که بايد اجرا شود؛ چرا که اندازه‌گيري دقيق فشار خون کودک يکي از سخت‌ترين و وقت‌گيرترين معاينات پزشکي اطفال است و به هنگام مضطرب بودن کودک، فشار خون بالا خواهد رفت و موجبات تشخيص اشتباه بيماري فراهم مي‌شود. به همين دليل اندازه‌گيري فشار خون کودک در سنين مختلف، طبق استاندارد خاصي دور بازو قرار مي‌گيرد که اندازه بازو و وزن کودک در اولويت است و براي اندازه‌گيري دقيق، هر 4 اندام (دو دست و پا) بررسي مي‌شوند.

عوامل افزايش فشار خون
وراثت، نوع تغذيه، استرس و چاقي مي‌توانند در بروز فشار خون اوليه نقش داشته باشند ولي وقتي شخصي در سنين بزرگسالي به اين بيماري مبتلا مي‌شود، نمي توان به دنبال بيماري‌هاي زمينه‌اي گشت و يا علتي براي آن پيدا کرد و بالعکس فشار خون دوران کودکي که بر اثر عوامل زمينه‌اي همانند برخي از بيماري‌ها همچون بيماري‌هاي کليوي ايجاد مي‌شود که هميشه بايد به وجود آب و نمک در اين خصوص توجه خاصي شود. ناهنجاري‌هاي مادرزادي کليه و عروق، بيماري‌هاي کليوي ناشي از انسداد مجاري ادراري، عفونت‌هاي ايجاد شده در کليه (سيستم ادراري)، ضربه‌هايي که به سيستم ادراري وارد و باعث خونريزي مي‌شود، وجود تومورها در سيستم ادراري، جراحي کليه و پيوندهاي کليه از عوامل افزايش‌دهنده فشار خون است. پس از بيماري‌هاي کليوي، بيماري‌هاي قلبي و عروقي از عوامل مخرب افزايش خون است که پس از آن، بيماري‌هاي سيستم عصبي مرکزي، عامل مهمي در اين زمينه اند و مغز و اعصاب در آن درگيرند و عفونت‌هاي سيستم عصبي مرکزي، تومورهاي سيستم عصبي، صدمه‌ها و خونريزي‌ها را شامل مي شوند.

چگونه به فشار خون بالا مبتلا نشويم
1- سعي کنيد انسان آرامي باشيد. حفظ آرامش در طول زندگي احتمال ابتلا به فشار خون بالا را بسيار کم مي‌کند.
2- از استرس دوري کنيد. بدانيد نتيجه استرس به جز فشار ذهني دايمي براي شما، مشکلات هميشگي جسمي ديگري براي‌تان به دنبال خواهد داشت.
3- تغذيه صحيح: بدانيد هر آنچه که مي‌خوريد مستقيما در سلامت شما موثرند. توجه به غذاهاي طبيعي همچون ميوه‌ها و سبزيجات و دوري از غذاهاي چرب و اشباع شده مي تواند شما را از ابتلا به اين بيماري مصون بدارد.
4- ورزش کنيد. ورزش کردن باعث تصفيه بدن از انواع سموم مي‌‌گردد. متابوليسم را بالا مي برد و مواد زايد و مضر را از بدن دفع مي کند.
5- چاق نشويد. وزنتان را متعادل نگه داريد. طبق آمار منتشر شده، افراد لاغر از عمر طولاني‌تر و با کيفيت‌تري برخوردارند. متوسط سن سلامتي افراد لاغر بسيار بيشتر از افراد چاق است. پيشگيري از چاقي مي‌تواند از عوامل مهم عدم بروز اين بيماري به شمار آيد.

You might also like
اختلالات, سلامتی

More Similar Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست