بدون دیدگاه

مراقبت های دوران بارداری

هدف اصلی از انجام مراقبت های بارداری تولد نوزادی سالم، بدون به خطر انداختن سلامت مادر می‌باشد. به محض اطمینان از بارداری باید برای اولین ویزیت به پزشک یا ماما ویا مراکز بهداشت ودرمانی مراجعه کنید.
تشکیل پرونده سلامت، تعیین سن بارداری، تاریخ احتمالی زایمان، اندازه‌گیری وزن وقد، اندازه گیری فشارخون، درخواست‌ تست های آزمایشگاهی، از مهمترین کارهایی می باشد که دراولین ویزیت انجام می شود.
سپس یک شرح حال دقیق که شامل سابقه بیماری‌های فعلی وقبلی، سابقه بیماری ارثی وفامیلی، روش‌های پیشگیری ازبارداری به کاررفته، داروهایی که مصرف کرده ومی کنید ومدت مصرف آن ها، نظم وطول دوره عادت ماهانه، سابقه بارداری ها وزایمان های قبلی، بارداری های خارج رحمی، سقط و… از شما گرفته ودر پرونده تان ثبت می شود.
همچنین در خصوص تغذیه، خواب واستراحت، ورزش، استحمام، نزدیکی، علایم خطربارداری برای شما توضیحاتی داده می شود.

پیگیری های بعدی باید به چه صورت باشد؟
1- ازهفته چهارم بارداری تا بیست وهشتم بارداری یک بار در ماه
2- ازهفته بیست وهشتم بارداری تا هفته سی وششم بارداری دوبار در ماه
3- از هفته سی وششم بارداری تا زایمان به صورت هفتگی

آزمایش های غربالگری:
این آزمایش ها برای تشخیص نقص های مادرزادی جنین واختلالات کروموزومی استفاده می شود.

رابطه جنسی دربارداری:
معمولا در یک بارداری عادی مقاربت برای زن باردار وهمسرش ایرادی ندارد. برخی از پزشکان آمیزش جنسی را در هفته آخر بارداری ممنوع می کنند. اگر در معرض زایمان زودرس باشید یا یکی از مشکلات بارداری مانند لکه بینی، اتساع دهانه رحم، نشت مایع آمنیوتیک، جفت سرراهی یا سابقه سقط ناشی از زایمان زودرس داشته باشید، احتمالا پزشک شما را از انجام عمل نزدیکی منع خواهد کرد.

تغذیه مادر باردار:
غذایی که مادر در دوران بارداری مصرف می کند، نیازهای تغذیه ای مادر وجنین را تامین می کند. در طول بارداری باید از تمام گروه مواد غذایی در حد اعتدال استفاده کنید.
در دوران بارداری ماهی هایی با مقادیر جیوه بالا از جمله اره ماهی وشاه ماهی را مصرف نکنید. بهتر است غذا را به دفعات بیشتر وحجم کمتر مصرف کنید.

مصرف مکمل ها در بارداری:
اسیدفولیک: این مکمل از سه ماه یا حداقل یک ماه قبل از بارداری باید مصرف شود و برای خانم هایی که از قبل تصمیم به بارداری نداشته‌اند، به محض اطلاع از بارداری مصرف روزانه 400 میکروگرم از این مکمل توصیه می شود.
آهن: برای پیشگیری از فقر آهن، خانم های باردار باید از پایان ماه چهارم یک عدد قرص آهن در روز مصرف کنند وتا سه ماه پس از زایمان ادامه دهند.
مولتی ویتامین: براساس دستورالعمل کشوری، خانم های باردار از شروع هفته 16 بارداری تا سه ماه بعد از زایمان باید روزانه یک عدد کپسول مولتی ویتامین ساده یا مینرال مصرف کنند.

سونوگرافی در بارداری
یکی از مهمترین روش های که امروزه جهت تشخیص وضعیت مادر وجنین به کار برده می شود، سوگرافی است. اصولا در یک بارداری سالم وطبیعی که هم مادر وهم جنین در شرایط مناسب وطبیعی قرار داشته باشند، انجام حداکثر4 بار سونوگرافی( باراول در ابتدای بارداری حدود هفته شش تا هشتم، بار دوم وسوم به همراه غربالگری ها، بارچهارم در هفته 32) لازم می‌باشد. البته با نظر پزشک وبسته به شرایط مادر وجنین تعداد دفعات از 4 بار می تواند بیشتر باشد.

درصورت مشاهده موارد زیرسریعا به پزشک مراجعه کنید:
*هرگونه خون ریزی از واژن یا لکه بینی، تاری دید، سردرد شدید یا مداوم، درد شکم، تب ولرز، تورم صورت یا انگشتان، خروج مایع منی از واژن، تغییر محسوس در حرکات جنین و…

نکات مهم
1- اگر سابقه واکسیناسیون کزاز ندارید باید دو دوز واکسن توام بزرگسالان( دیفتری- کزاز) را به فاصله یک ماه بزنید ویکسال بعد یادآوردریافت
کنید.
2- هیچگاه به توصیه اطرافیان دارویی خودسرانه مصرف نکنید.
3- مادر باید از تماس با کسانی که مبتلا به بیماری عفونی هستند، اجتناب کند.

You might also like
بارداری

More Similar Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست