بدون دیدگاه

نارسایی جنین در زایمان طبیعی بیشتر است یا سزارین؟

در زایمان طبیعی جنین هر زمان که آمادگی ورود به این دنیا را داشته باشد، متولد می شود. وقتی جنین کاملا رسیده وبالغ شد به مغز مادر دستور می دهد که آماده متولد شدن هستم وسپس فرآیند زایمان طبیعی شروع می شود.
گاهی ممکن است در زایمان سزارین تاریخی که برای زایمان انتخاب می شود به نفع نوزاد نباشد. یعنی نوزاد آنطور که باید آمادگی لازم را نداشته باشد.

درد زایمان طبیعی بیشتر است یا سزارین؟
درد زایمان یکی از اصلی ترین علت ترس مادران از زایمان طبیعی است. در زایمان سزارین چند ساعت بعد از متولد شدن فرزند که تاثیر داروهای بی حسی کم شده، درد شروع می شود وتا چند روز ادامه
دارد.
ولی در زایمان طبیعی مادر مثلا یک روز درد دارد که البته این درد در اوایل کاملا قابل تحمل است مثل درد خفیف پریود ودر فواصل زیاد مثلا هر 30 دقیقه یک بار. فواصل این درد کم کم، کم می شود وشدتش بیشتر می‌شود تا جایی که حدودا 3 تا 4 ساعت آخر مادر 60 ثانیه درد دارد و2 دقیقه استراحت می کند.
گاهی بعد از زایمان طبیعی پس دردهایی وجود دارد که مثل همان درد پریود است که با شیردهی بهتر می شود.

گشادی واژن
یکی دیگر از ترس های مادران از زایمان طبیعی این است که بعد از زایمان واژن شان مثل قبل نشود و همسرشان از این موضوع احساس ناراحتی کند یا اینکه دیگر جذبه وکشش جنسی نداشته باشند.
اما اینگونه نیست بلکه چین‌های واژن که حین زایمان باز می‌شود، حدود 3 هفته بعد از زایمان به حالت قبل برمی گردد.

تفاوت برش جراحی در زایمان طبیعی وسزارین؟
در زایمان طبیعی گاهی لازم می شود برش کوچکی در ناحیه تناسلی داده شود. که البته قبل از این برش بی حسی موضعی تزریق می شود تا مادر احساس درد نداشته باشد.
برش جراحی در سزارین معمولا پایین شکم وحدود 10 سانتی متر است.

عوارض سزارین بیشتر است یا طبیعی؟
زایمان سزارین چون یک مداخله جراحی است طبیعتا با عوارض بیشتری همراه است. شانس عفونت، خونریزی وبازشدن زخم در زایمان سزارین بیشتراز زایمان طبیعی است. وقتی لایه ها بخیه زده می شوند، بخیه ها ممکن است باعث ایجاد چسبندگی در شکم شوند وحتی ممکن است بی حسی یا بی هوشی عمل جراحی هم عوارض داشته باشد.
متاسفانه از مهمترین علت های مرگ ومیر مادر خونریزی وعفونت است. بنابراین خطر مرگ ومیر در زایمان سزارین بیشتر است.

زایمان طبیعی باعث افتادگی رحم می شود؟
یک زایمان بدون دخالت وکاملا کنترل شده باعث افتادگی رحم ومثانه نمی شود. یعنی احتمال افتادگی رحم در مادر بارداری که سزارین شده وجود دارد. تعداد زایمان ها، وزن وفشار جنین، ورزش نکردن در بارداری و وجود هورمون پروژسترون در بارداری تاثیر قابل توجهی در افتادگی رحم ومثانه دارند.

بی اختیاری ادرار
در زایمان طبیعی؟
در زایمان طبیعی ممکن است فشاری که سر جنین روی مجرای ادرار وارد می کند، باعث بی‌اختیاری ادرار به صورت موقتی شود. ولی در زایمان سزارین شانس آسیب به مجرای حالب وجود دارد.

شیردهی در کدام نوع زایمان راحت تر است؟
در زایمان سزارین مادر نقشی در فرآیند زایمان نداشته و این موضوع باعث می شود هورمون‌هایی که باعث تولید وترشح شیر می شوند به مقدار کافی وجود نداشته باشند ومادر ساعت های اول با مشکل در شیردهی همراه باشد.

برگشت وزن قبل از بارداری؟
در زایمان سزارین به دلیل وجود بخیه ها، مادر نمی تواند به راحتی فعالیت های خود را انجام دهد و بنابراین بدن دیرتربه حالت عادی برمی گردد.

کدام زایمان
به نفع جنین است؟
شانس ابتلا به آسم وآلرژی در نوزادانی که با زایمان سزارین متولد شده اند بیشتراست چون در فرآیند زایمان طبیعی مایعی که در ریه ها وجود دارد، به دلیل فشاری که هنگام عبوراز کانال زایمانی وارد می شود، خارج می شود ولی در سزارین اینطور نیست.
زایمان سزارین به نفع حدود 20 درصد از مادران باردار است واین مطالب برای 80 درصدی است که حق انتخاب دارند.

You might also like
سلامتی

More Similar Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست