بدون دیدگاه

هوش هیجانی پایین

در 70درصد موارد افراد با آی کیوی معمولی عملکرد بهتری نسبت به افراد نابغه دارند. هوش هیجانی عامل اصلی برتری افراد موفق و مشهور نسبت با سایر افراد جامعه است. ارتباط بین هوش هیجانی وموفقیت یک ارتباط قوی ومستقیم است. هوش هیجانی در همه انسان ها وجود دارد اما آشکار نیست. روش شما در مدیریت رفتارهایتان، نحوه ی برخورد شما با شرایط پیچیده ی اجتماعی وتصمیم گیری شخصی شما درحصول نتیجه ی دلخواه تان، از هوش هیجانی شما تاثیر می گیرند. با وجود اهمیت فراوان هوش هیجانی، ذات پنهان آن تخمین میزان این قابلیت وبهبود آن در افراد را کمی دشوار می کند.
از نشانه های هوش هیجانی پایین می‌توان به این موارد اشاره کرد:

اصلا عصبانی نمی شوید
داشتن هوش هیجانی به معنی همیشه خوب ومهربان بودن نیست، هوش هیجانی یعنی اینکه بتوانید به منظوردست یابی به بهترین نتیجه، مدیریت احساسات خود را دردست بگیرید. گاهی شما باید به طرف مقابل خود نشان دهید که نگران، غمگین وآشفته هستید. اینکه دائم احساس خود را زیر نقاب خوشحالی وخونسردی پنهان کنید، به هیچ عنوان صحیح واثر گذار نیست. یکی ازعادات افرادی با هوش هیجانی بالا این است که احساسات منفی ومثبت خود را در شرایط مختلف نشان می دهند.

به راحتی دچار اضطراب می‌شوید
وقتی احساسات خود را پنهان می‌کنید، این احساسات خود را به صورت تنش، نگرانی واسترس نمایان می سازد. سرکوب احساسات موجب خستگی روانی وجسمی می شود. افزایش مهارت هوش هیجانی به شما درکنترل اضطراب کمک می کند. افرادی که ازمهارت هوش هیجانی استفاده نمی‌کنند، احتمال استرس، افسردگی، اعتیاد، وتمایل به خودکشی دراین افراد دو برابرسایرین است.

نمی توانید از خودتان دفاع کنید
افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند، درعین اینکه با سایرین خوب وصمیمانه برخورد می کنند، اجازه نمی دهند که دیگران از این برخورد ها سوء استفاده کنند ومرزهای مشخصی درارتباط خود با سایر افراد دارند. این طرزرفتارتاکتیک بسیارمناسبی است که مانع بسیاری ازکشمکش ها می شود.

دایره ی لغات احساسی شما محدود است
درصد کمی از انسان ها می توانند در موقعیت های مختلف، احساسات خود را به طوردقیق بیان وتوصیف کنند. عدم توانایی درتوصیف احساسات ممکن است موجب سوءتفاهم ودرنتیجه انتخاب های غیر منطقی و رفتارهای زیان بارشود.
افراد با هوش هیجانی بالا به خوبی احساسات خود را می شناسند، توانایی مدیریت، ابراز و بیان احساسات خود را دارند. هرچه کلماتی که برای توصیف حال خود استفاده می کنید دقیق تر باشد، آگاهی شما از وضعیت روحی و درونی تان وقدرت مدیریت آن احساس در شما بیشتر می شود.

خیلی زود شرایط را قضاوت می‌کنید
یکی از نشانه های هوش هیجانی پایین در افراد این است که آنها خیلی سریع نظر می دهند وبا تعصب روی نظر خود پافشاری می کنند. این افراد برای دفاع از نظر خود به صورت زننده وافراطی، بحث وجدل می کنند.
این یک رفتار پرخطر برای رهبرگروه محسوب می شود چرا که نظرات لحظه ای وبدون پشتوانه ی آنها می تواند استراتژی طولانی مدت یک تیم را رقم بزند.
افراد دارای هوش هیجانی بالا افکار اولیه خود را درطول زمان توسعه می‌دهند وعواقب احتمالی آن را درنظرمی‌گیرند ونظر خود را به موثرترین شکل ممکن با مخاطبان خود در میان می‌گذارند.

نگران هستید
احساسات منفی که از این نگرانی ناشی می شود، دقیقا عکس العمل بدن شما به استرس واضطراب است. حتی فکر کردن در مورد برخی اتفاقات بدن شما را وارد حالت روانی جنگ یا گریز می کنند که شما را وادار به انتخاب یکی از این دوحالت خواهد کرد.
ادامه دادن به نگرانی واسترس موجب افزایش فشارخون وبیماری‌های قلبی می شود. افراد با هوش هیجانی بالا راه دست کشیدن از نگرانی را می دانند.

بی خیال اشتباهات خود نمی شوید
افراد با هوش هیجانی بالا درعین اینکه اشتباهات خود را فراموش نمی کنند، به طورافراطی روی اشتباهات خود مانورنمی دهند. آنها اشتباهات را فراموش نمی کنند تا درمواقع لازم به عنوان تجربه از آن استفاده کنند.
گذاشتن وقت وانرژی بیش از حد برای اشتباهاتتان از شما فردی نگران وترسو می سازد. کلید تعادل این است که از اشتباهات برای پیشرفت وموفقیت خود بهره ببرید.

احساس می کنید دیگران منظور شما را بد متوجه می شوند
یکی از نشانه های هوش هیجانی پایین این است که نمی توانید حدس بزنید که ازطرف دیگران چگونه به نظر می‌رسید.
شما احساس می کنید چون نمی‌توانید منظورخود را به خوبی به دیگران منتقل کنید، منظورشما درست برداشت نمی شود. اما درمقابل افراد با هوش هیجانی بالا می دانند که تمام صحبت‌های آنها برای دیگران قابل درک نیست. بنابراین اگر احساس کنند منظورشان درست به مخاطب منتقل نشده است، بیان خود را تغییرمی دهند تا صحبت‌هایشان قابل درک باشد.

محرک‌های انگیزشی خود را
نمی‌شناسید
همه ی انسان ها برای حرکت روبه جلو وپیشرفت، محرک وانگیزه هایی دارند. افراد با هوش هیجانی بالا درمورد عوامل انگیزشی خود مطالعه می کنند و به کمک این دانش، بهترین موقعیت‌ها و انسان ها را به عنوان محرک خود انتخاب می کنند.

دیگران را به خاطر احساسات خود مقصر می دانید
احساسات ازحالت های درونی شما ناشی می شود. بهتر است به جای اینکه دیگران را مقصر احساسات خود بدانید، مسئولیت آنها را خودتان بپذیرید. هیچ کس نمی تواند باعث شود شما چیزی را که نمی خواهید، احساس کنید. اگر دیگران را مسئول احساس خود بدانید، پیشرفت نخواهید کرد.

زودرنج هستید
اگر واقعا درک درستی از شخصیت خودتان داشته باشید وخودتان را خوب بشناسید، دیگران به این آسانی ها نمی توانند با اعمال وگفتارشان شما را برنجانند. افراد با هوش هیجانی بالا اعتماد به نفس دارند وانتقاد پذیر هستند که باعث می شود زودرنج نباشند. این افراد مرزبین شوخی، تمسخر وتخریب شخصیت را می فهمند.
هوش هیجانی بسیار انعطاف پذیر است. با تمرین رفتارها ومهارت های عاطفی هوشمندانه، مغزشما به تدریج به این رفتارها عادت خواهد کرد.

You might also like
روانشناسی

More Similar Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست