بدون دیدگاه

واقعیت های علمی در مــــــــورد بدن انسان

بدن انسان یکی از شگفت انگیز ترین پدیده هایی است که ما تا به حال شناخته ایم. از طرفی علوم زیستی هم به سرعت در حال پیشرفت هستند وهر روز از رازهای جدیدی در بدن انسان پرده بر می دارند.
1.بعد از اینکه فرد می میرد، صدها ژن جدید پا به عرصه حیات می گذارند وعملکردشان تقریبا 4 روز بعد از مرگ فرد ادامه می یابد. بنابراین مرگ به شکلی که ما می شناسیم هنوز هم در هاله ای از ابهام مانده ودر بردارنده ی نشانه هایی از زندگی در خود است.
2.اندازه ی کبد در حین پیاده روی چند ساعته تا نصف اندازه ی اولیه می تواند افزایش یابد. کبد دارای گنجایش لازم برای رشد به مقدار 50 درصد اندازه ی اولی اش در طول روز است؛ پیش از آن که دوباره در ساعات پایانی شب وحین خواب به اندازه ی اولیه اش باز گردد. کبد تنها اندامی است که ما چنین نوسانی در آن سراغ داریم.
3.ریشه ی عارضه ی اگزما یا پوست افروختگی سرانجام شناسایی شده است. دانشمندان یک سری ازمسیرهای ساختاری مولکولی وپروتئینی را مورد بررسی دقیق قرار داده اند ودرواقع مواردی را که به این مشکل پوستی تاب نیاوردنی منتهی می شود را ردیابی کرده اند. پژوهش ها نشان داده اند که برافروختگی پروتئین ها ی مویی تنها عامل دخیل در این رویداد نیستند که ما پیش از این در ذهن داشتیم.
4.بیضه ها در مردان تنها مربوط به سیستم جنسی وعملکرد آن نیستند بلکه با سیستم ایمنی هم ارتباط دارند. پژوهشگران یک روزنه بسیار کوچک در این مورد کشف کرده اند که باعث می شود بیضه ها بتوانند سیگنال هایی یک طرفه را به سیستم ایمنی بدن ارسال کنند وشاید هم بتوانند توضیح دهند که چرا برخی از مردان از ناباروری رنج می برند واینکه چرا برخی از واکسن های خاص در حوزه ی سرطان هنوز هم نتیجه بخش نبوده اند.
5.علت های منجر به عارضه ی ریزش مو وسفید شدن مو با همدیگر مرتبط هستند وبرای نخستین بار دانشمندان موفق شدند سلول های دخیل در این روندها را شناسایی کنند.
6.یک اندام کاملا جدید با شاکله ی متمایز به تازگی در طبقه بندی ها جا باز کرده است. پژوهشگران در واقع میان روده را به عنوان یک اندام مستقل به حساب می آوردند. میان روده اندامی است که درسیستم گوارشی ما در تمام مدت پژوهش ها وجود داشته است، اما از توجهات به دور مانده بود. البته ما هنوز در نیمه راه هستی ونمی دانیم این اندام به طور دقیق چه کاری انجام می دهد.
7.یک کارکرد دور از انتظار برای شش ها شناسایی شده است. پژوهشگران دریافتند که شش ها فقط در زمینه تنفس نقش ندارند بلکه در تولید خون هم نقشی کلیدی بر عهده دارند و می توانند درهر ساعت بیش از 10 میلیون سلول پلاکت تولید کنند. در رقم در واقع با اکثریت پلاکت هایی برابری می کند که در یک چرخه در زمان مشخص حضور دارند.
8.آپاندیس شاید آن محصول جانبی بلااستفاده وبه یادگار مانده از دوران تکامل انسان نباشد. آپاندیس برخلاف دندان عقل ممکن است دارای یک عملکرد بیولوژیکی مهم باشد واز این رو به عنوان پدیده ای به شمار می رود که بدنمان هنوز تمایلی به صرف نظر کردن از آن ندارد.
9.مغز هنگامی که خواب کافی ندارد، به معنای واقعی کلمه شروع به خوردن بخش های از خود می کند. کم خوابی مزمن منجر به فرآیندی می شود که شبیه آن معمولا درموقع رانندگی بیش ازحد وخستگی ذهنی راننده وبه خواب رفتن وی در حین رانندگی رخ می دهد. در این روند مغز تشویق به حذف مقادیر زیادی از نورون ها واتصالات سیناپسی می شود.

  1. دانشمندان حوزه ی اعصاب یک نقش کاملا جدید برای مخچه در مغز کشف کرده اند. برای مدت های طولانی چنین تصور می شد که عملکردهای مخچه بیشتر در زمینه خودآگاهی وحفظ تعادل ونفس کشیدن باشند. اما واقعیت این است که مخچه می تواند در شکل دادن به رفتار انسانی هم نقش مهمی ایفا کند.
    11.باکتری روده، ما را به نحوی دچار مشکل می کند که پیش از این تصور نمی کردیم. تحقیقات جدید نشان می دهد که بیماری های های مبتنی بر اعصاب وتخریب اعصاب همانند پارکینسون، شاید به جای آغاز پیدایش از مغز انسان، درواقع ازروده شروع می شوند. شواهد رو به افزایشی وجود دارند مبنی براینکه میکروبیوم انسان می تواند درمبتلا شدن به این سندرم مزمن نقش داشته باشد. با نشان داده شدن علائمی از باکتری روده درکنترل اشتهای انسان وتغییردرساختار ذهن ما وهمچنین به راه انداختن برخی از عملکردهای مغزی که می تواند به سکته مغزی منجر شود، باید بپذیریم که به راحتی نمی توانیم از این باکتری ها چشم پوشی کنیم.
You might also like
بدن

More Similar Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست