بدون دیدگاه

وقتی آب نمـــــی خوریم

تغییــرات بدن هنـــگام تشنگــی

بعضی افراد به ندرت آب می نوشند و عادت دارند آبمیوه، نوشابه، سودا یا قهوه بنوشند، یعنی هر چیزی به جز H2Oی خالص! درست است که با نوشیدن اینها شما مقداری آب وارد بدن خود می کنید و این هم درست است که در غذاهایی که می خوریم هم مقداری آب وجود دارد، اما زندگی بدون H2O بسیار ترسناک خواهد بود.

بی آبی، یک خطر جدی
تا به حال دقت کرده اید که در همه ی رژیم های لاغری، سلامتی و بدن سازی، چقدر روی مصرف زیاد آب تاکید می شود؟
ما دوست نداریم حرف تکراری بزنیم، اما آب واقعا برای سلامتی شما ضروری است. از آنجایی که بدن ما از 65درصد آب تشکیل شده است، شما باید دیوانه وار آب بنوشید تا سیستم بدن شما به درستی کار کند. از جلوگیری از نفخ معده گرفته تا مبارزه با بیماری ها، نوشیدن آب یکی از مهم ترین
کارهایی است که می توانید انجام دهید.

شما دچار احتباس آب می شوید
اینکه شما با ننوشیدن آب دچار احتباس آب و ورم می شوید شاید در نگاه اول صحبت متناقضی باشد، اما بدانید که حذف آب خالص از برنامه ی غذایی باعث تجمع آب در بدن و افزایش وزن می شود. وقتی شما به اندازه کافی آب نمی نوشید، بدن شما احساس خطر می کند و در نتیجه، قطره به قطره ی آبی که وارد بدنتان
می شود را در خود نگه میدارد.

انرژی شما افت می کند
نوشیدنی های کافئین دار را کنار گذاشته و به جایش آب بنوشید.
شما باید در طول روز مقدار زیادی آب بنوشید. در واقع حتی کم آبی خیلی سطحی و کم هم می تواند تا حد زیادی انرژی شما را بگیرد و شما را خسته کند.

تمرکز شما پایین می آید
مغز شما که عنصر اساسی برای یافتن بهترین ایده ها در زندگی است هم به آب زیاد احتیاج دارد. توانایی و عملکرد مغز شما (که از 80درصد آب تشکیل شده است) نیز به مقدار آبی که می نوشید بستگی دارد. حتی کوچکترین کم آبی که در بدن رخ بدهد، عملکرد درست آن را مختل
می کند. اگر آب کافی به بدن برسانید، انعطاف پذیری ذهن شما، خود به خود، 14درصد افزایش می یابد.

خطر سکته را افزایش می دهد
بر اساس مطالعات، کم آبی نه تنها دوره ی
بهبودی بعد از سکته را طولانی تر می کند، بلکه می تواند خود سکته را نیز تشدید کند. اگر از آن دسته افرادی هستید که نمی توانید
حجم زیادی آب خالص بنوشید، می توانید با مواد طبیعی مثل لیمو ترش، آب را
طعم دار کنید.

بد اخلاق تر می شوید
بی دلیل عصبانی می شوید؟فراموش کردن H2O می تواند به این حالت شما دامن بزند. طبق مطالعات ، حتی کم آبی خفیف هم بر مود افراد تاثیر گذار بوده و باعث ایجاد خستگی و سردرد می شود.

احساس گرسنگی شما تشدید می شود
معمولا این اتفاق زیاد می افتد که افراد حس گرسنگی و تشنگی را باهم اشتباه می گیرند.
اگر شکم شما صدا می دهد، بهترین کاری که می توانید بکنید نوشیدن آب است.بهتر است وقتی تصمیم به خوردن یک میان وعده میگیرید، اول آب بنوشید و 20 دقیقه بعد به سراغ آن خوراکی بروید.

متابولیسم شما کاهش می یابد
کاهش مصرف آب می تواند به شدت برنامه های رژیمی شما را بهم بریزد. بعد از نوشیدن حدودا 17 اونس آب (حدود 2 لیوان بلند)، سرعت متابولیسم افراد تقریبا 30درصد افزایش می یابد. محققان تخمین زده اند که مصرف 1.5 لیتر آب در روز (حدود 6 فنجان) میتواند 17400 کالری بیشتر در یک سال بسوزاند- یعنی معادل 5 پوند کاهش وزن!

دچار سردرد می شوید
وقتی سرتان درد می گیرد، قبل از اینکه به سراغ مسکن بروید، نوشیدن آب را امتحان کنید. کم آبی می تواند باعث ایجاد سردرد نیز بشود.

پوست شما خراب می شود
آب کمک می کند تا پوستی شاداب داشته باشید، پس تصور کنید که کم آبی چه بلایی سر پوست می آورد. وقتی آب کافی مصرف نمی کنید، رشته های کلاژنی از هم باز می شوند و به هم می چسبند و باعث می شوند که خط و خطوط صورت عمیق تر شود. ما به نوشیدن آب نیاز داریم تا بتوانیم آبرسانی مناسبی به اعضای داخلی بدن داشته باشیم. پس وقتی آب
نمی خورید، انتظار این را هم داشته باشید که دهان، پوست و هر چیز دیگری در بدن خشک شود.
دیگر نمی توانید ورزش کنید
بدن بدون آب نمیتواند کربوهیدرات را به انرژی تبدیل کند. ، شما بدون آب کافی در بدن، نمی توانید آمینواسیدهای ضروری را به عضلات خود برسانید. نه تنها ورزش ها و تمرینات بدنی شما به مشکل برمی خورند، بلکه بدن دیگر چربی ها را هم نمی سوزاند.

یبوست
روده ها زمانی خوب کار می کنند که روزانه 5 لیتر آب جذب کنند و بنابراین دفع مدفوع هم راحت تر می شود. اما وقتی روده ها متوجه شوند که بدن با کم آبی مواجه است، مقدار زیادی از آبی که جذب کرده است را به خون دوباره بازمی گرداند که همین امر باعث سخت شدن دفع مدفوع می شود.

کلیه ها درست کار نمی کنند
برای اینکه کلیه ها درست کار کنند، شما به آب نیاز دارید تا خون را رقیق کند. بدون آب کافی، کلیه ها باید کار خود را چند برابر کنند تا بتوانند خون را تصفیه کنند. کم آبی شدید باعث از کار افتادن کلیه یا حتی تشکیل سنگ کلیه می شود.

قلب درست کار نمی کند
خب این خبر ترسناکی است! در کم آبی ، قلب باید سخت تر کار کند تا وقتی شما می ایستید، جریان خون را در بدن حفظ کند. حال اگر این کم آبی شدید باشد و قلب از پس جبران آن بر نیاید، خون کافی به مغز نمی رسد و شما بیهوش می شوید.

آقایان دچار ناتوانی جنسی می شوند
حقیقت تلخ اینجاست. آب ناکافی باعث ناتوانی جنسی در آقایان می شود. در کم آبی، بدن آنژیوتانسین (هورمونی که در مردان دچار مشکلات نعوض، بالا می رود) بیشتری تولید می کند.

دیگر گریه نمی کنید
کمبود آب اشک های شما را خشک می کند (اما این اتفاق فقط از لحاظ فیزیکی رخ می دهد و نه احساسی). تولید اشک در افرادی که کم آب می نوشند، کاهش می یابد، چرا که بدن دارد تلاش می کند با کاهش خروج مایعات از بدن، تعادل را در بدن برقرار کند. تا در نتیجه بتواند آب کافی برای کار کردن ارگان های حیاتی بدن را فراهم کند.

رنگ ادرار تغییر می کند
یک روش مناسب برای فهمیدن این موضوع که آیا آب کافی به بدن خود
می رسانید یا نه، چک کردن ادرار است. اگر آب کافی نخورید، رنگ ادرار شما زرد تیره می شود. اگر شدیدا دچار کم آبی شده باشید، ممکن است کلا ادرار شما قطع شود.

You might also like
بدن, تغذیه

More Similar Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست