بدون دیدگاه

وقتی ما خوابیده ایم بدن در حال کار است

کلیه‌ها سرعت خود را
کاهش می دهند
در طول روز، کلیه ها بسیار سریع کار می کنند و به موجب آن آدم بارها به دستشویی می رود. اما در طول شب و هنگام خواب، کلیه خیلی خوب می داند که ما باید استراحت کنیم و برای اینکه بدخواب نشویم، سرعت فعالیت های خود را کم می کند. البته این کار باعث می شود تا از فیلتر کردن سموم از خون هم دست بکشد. اما به محض بیدار شدن، این ارگان دوباره به وضعیت نرمال و سرعت زیاد خود باز می گردد. برای همین است که وقتی از خواب بیدار می شویم، نخستین کاری که می کنیم رفتن به دستشویی است. ادرار صبحگاهی اصولا تیره تر و بدبو تر از ادرار معمولی است.

حرکات چشم
هر 90دقیقه، بدن انسان 5 فاز مختلف خواب را تکرار می کند. آخرین آنها نیز فازی است که با نام «حرکات سریع پلک» شناخته می شود. در طول این زمان، شما در حال خواب دیدن هستید اما نمی دانید که چشم های شما دایم در حال حرکت و بالا و پایین شدن است.

داستان سازی در خواب
برخی از رویاهای آدم ها شکل واقعی دارند اما برخی دیگر بسیار عجیب و درهم هستند. بسیاری از انسان ها دیگر به تعبیر خواب های خود علاقه ای ندارند و اینکه هر روز، به دنبال یافتن معانی تصاویری که در خواب دیده اند، باشند برایشان خسته کننده است. اما باید بدانید در
سال های اخیر، دانشمندان علمی بودن خواب دیدن را تایید کرده اند و اتفاقا مقوله سرگرم کننده و بسیار جالبی هم هست.

هورمون رشد انسان ها
شاید زیاد شنیده باشید که خانم ها می گویند برای اینکه چهره شان شاداب بشود یا آرایش روی صورتشان بنشیند، باید کمی بخوابند. این مساله کاملا علمی است و صحت دارد اما شاید این خانم ها خودشان هم ندانند چرا باید این کار را انجام دهند. وقتی شما شب خوب می خوابید، بدن شما هورمون رشد تولید می کند که موجب جوان‌سازی پوست و استحکام
استخوان ها می شود.به همین دلیل، وقتی از خواب بیدار می شوید، صورت در وضعیت بهتری قرار دارد.

سندروم انفجار سر
آیا تاکنون برایتان پیش آمده است، بخوابید و ناگهان در سر خود صدای انفجار مهیبی بشنوید؟ این صدا گویی از اعماق مغز به گوشتان می رسد. این باعث می شود ناگهان از رختخواب بیرون بپرید و ببینید منبع این صدا کجا بوده و چه اتفاقی در کدام گوشه خانه روی داده است. این پدیده به سندروم انفجار سر معروف است.
سندروم انفجار سر نوعی اختلال شنیداری هیپناگوژیک نادر است. مبتلایان به این سندروم معمولا صدای بسیار بلندی مانند انفجار بمب، شلیک اسلحه، نواختن سنج، صدای زنگ یا گونه‌ای صدای بلند و ناشناخته را در هنگام خواب می‌شنوند، به شکلی که احساس می‌شود منشا این صدا داخل سر است.
این صدا معمولا در ساعات اولیه خواب احساس می‌شود و لزوما به دلیل خواب دیدن نیست. اگرچه صدای شنیده شده بسیار بلند است ولی معمولا با هیچ دردی همراه نیست.
تعداد حملات بیماری معمولا ثابت نیست ولی پس از تعدادی حمله در طول یک دوره چند روزه یا چند هفته‌ای معمولا یک دوره چند ماهه بهبود مشاهده می‌شود.
مبتلایان به طور معمول نوعی احساس ترس و اضطراب را قبل و بعد از حمله احساس می‌کنند که به همراه افزایش ضربان قلب است.
حملات معمولا با مشاهده تابشهای نور و اختلال در تنفس همراه است. مبتلایان ممکن است در هنگام حمله سندرئم دچار ناتوانی در ادراک صداهای اطراف و یک نمونه خفیف فلج خواب شوند.
هیچ درمان شناخته شده‌ای برای این سندروم وجود ندارد و دلایل آن ناشناخته است، اما برخی روان شناسان آن را به خستگی ربط می‌دهند.
موارد این سندروم در میان تمامی سنین در زنان و مردان مشاهده شده است. اگرچه زنان اندکی بیشتر از مردان به آن مبتلا می‌شوند و معمولا در سنین بالای پنجاه سال رایج تر است.

احساس پرت شدن از بلندی
هنگامی که از فرط خستگی در رختخواب دراز می کشید تا کمی استراحت کنید.
ناگهان بدون اینکه خودتان هم بدانید خوابتان می برد و در همان ثانیه های اول خواب
می بینید از یک بلندی یا از جایی در حال پرت شدن به پایین هستید.
این تکان در حالت خواب و بیدار صورت می گیرد. بیشتر هم در مواقعی که انسان بسیار خسته است روی
می دهد زیرا مغز پیش از اینکه بدن به خواب برود، می خوابد.
لمس شدن بدن
گاهی اوقات قبل از اینکه مغز بخوابد، بدن خوابش می برد و این پدیده موجب می شود تا وقتی صبح از خواب بیدار می شوید، بدنتان خواب رفته باشند و نتوانید تا چند ثانیه آنها را تکان دهید.

راه رفتن در خواب
هنگامی که جسم و مغز با هم در جایی در میانه خواب و بیداری گرفتار می شوند، انسان اقدام به راه رفتن در خواب می کند.
این رفتار برخلاف دیگر رفتارهای خواب، بسیار خطرناک است. افرادی که در خواب راه می روند بدون هوشیاری همه کار انجام می دهند، از غذا خوردن گرفته تا رانندگی که می تواند نتایج بسیار خطرناکی در پی داشته باشد.

تکان شدید در خواب
مواقعی پیش می آید که انسان بدون اینکه بداند ناگهان در خواب به طور شدید تکان می خورد و به واسطه این تکان از خواب می پرد. این حالت می تواند نوعی اختلال خواب به شمار می رود.

باریک شدن گلو
هنگامی که انسان می خوابد، گلوی او باریک تر
می شود تا ماهیچه‌ها استراحت کنند. در بسیاری موارد این روند به خروپف کردن می انجامد. این باریکی منجر به قطع موقتی تنفس می شود به همین دلیل است که انسان ها در طول خواب به روش های مختلف نفس می کشند.

حرف زدن در خواب
شاید شما هم افرادی را دیده باشید که در خواب حرف می زنند. این پروسه اصولا در دوساعت اول خواب صورت می گیرد. برخی افراد فقط زمزمه می کنند و صدای واضحی از آنها شنیده نمی شود. اما بعضی ها کاملا واضح حرف می زنند. البته این رویداد کمتر از یک دقیقه روی می دهد و ادامه‌دار نیست.

تکرار خواب
بسیاری از انسان ها در طول زندگی ممکن است با این پدیده مواجه شوند که یک خواب را بارها ببینند.
اگر این اتفاق برای شما روی داده است، احتمالا مغزتان در حال خالی کردن خود از برخی فکرها است که عموما هم شامل فکرهای آزاردهنده و بد است. تا زمانی که این خاطره ها از ذهن شما پاک نشده باشند، این رویاها مدام در خواب برای شما تکرار خواهند شد.

نوشتن در خواب
آیا تاکنون شده یکی از دوستان یا آشنایان از شما بپرسد چرا نصفه شب برای او پیغام یا ایمیل ارسال کرده اید؟ اما شما حتی روحتان هم خبر ندارد که چنین کاری کرده باشید؟ این کاری است که احتمالادر خواب انجام داده اید.
بسیاری از انسان های کنونی، لپ‌تاپ یا موبایل خود را نیز به رختخواب می برند و به جای اینکه در خواب راه بروند یا حرف بزنند، معضل جدیدی پیدا کرده اند که نیمه های شب ایمیل، پیامک یا تکست برای دوستان خود ارسال می کنند.

بیشتر اوقات در خواب عمیق نیستیم
همه خواب ها یکسان نیستند: خواب در ابتدا بسیار سبک است، و سپس آرام آرام به عمق سرزمین رویا فرو می رویم. چرخه ی خواب با عدم حرکت سریع چشم یا NREM مرحله اول ( نوعی چرت زدن است، اگر از کسانی بوده اید که در دوران دانشگاه سر کلاس چرت می زدید می دانید چه می گویم) شروع می شود، سپس به NREM2 عمیق تر و عمیق تر NREM3 یا خواب موج آرام می روید.
بالاخره، در حرکت سریع چشم، یا REM فرود
می آیید، این قسمت از خواب همان جایی است که بیشتر رویاها اتفاق می افتند.
کل این اتفاق چیزی حدود 90 تا 120 دقیقه طول می کشد، پس در یک شب این چرخه حدود 4 تا 5 مرتبه تکرار می شود، در پایان چرخه چند ثانیه از خواب بیدار می شوید (حتی ممکن است متوجه بیدار شدن نیز نشوید ) و دوباره چرخه تکرار می شود.
همینطور که شب می گذرد، مدت زمان کمتری را در مرحله ی سوم می گذرانید و بیشتر در REM هستید، به همین دلیل است که درست وسط یک رویای عجیب و غریب اغلب با صدای زنگ ساعتتان بیدار می شوید.

ضربان قلب و تنفستان کند می شود
گاهی در خواب حس می کنید که هیچ یک از عضلات را نمی توانید تکان دهید، دلیلش این است که تمام فرآیند های طبیعی فیزیولوژیکی بدن کند شده است، مانند تعداد تنفس در دقیقه یا سرعت ضربان قلب.
حتی در خواب عضلات و ارگان های بدن سرد می شوند. در طول شب روده کند می شود، و کبد که در طول بیداری مشغول سم زدایی بوده است هنگام خواب شروع به ساخت و ساز می کند. مقدار آدرنالینی که وارد رگ ها می شود نیز بسیار کم می شود چون هنگام خواب نیازی به آماده باش و یا دفاع از خود نداریم.

فشار خون تغییر می کند
استراحت کامل بدن در طول شب باعث تغییر در فشار خون می شود. فشار خون در زمان خواب پایین تر از بیداری است.

دمای بدنتان پایین می آید
متخصصان اعتقاد دارند برای داشتن خوابی خوب دمای اتاق خوابتان را پایین نگه دارید.
اتاق خنک در واقع تقلید از کاری است که بدن خود به صورت طبیعی انجام می دهد، وقتی در حالت خواب هستیم دمای بدن افت می کند پس خنک شدن قبل از خواب به راحتی آن کمک می کند.

فلج می شوید
در طول مرحله REM از چرخه خواب نمی توانید هیچ کدام از عضلات خود را تکان دهید. تنها عضلاتی که کنترل می شوند چشم ها هستند همچنین تنفس نیز مختل نمی شود. بدن می خواهد حرکاتی که در رویاهایتان انجام میدهید را در دنیای واقعی تکرار نکنید. خواب رفتنه بدن موقتی است اما می تواند تا 20 دقیقه طول بکشد.

هورمون های اشتها تنظیم می شوند
اگر بعد از یک شب که نتوانستید درست بخوابید همه غذاهای پرکالری درخشش عجیبی برایتان دارند طبیعی است: بیشتر افراد زمانی به دنبال غذاهای پرکالری می گردند که مدت زمان کمی خوابیده اند. .
مشخص است که این حالت به افزایش وزن منجر خواهد شد. محققان بر این باورند که هورمون های تنظیم احساس گرسنگی، زمانی از کنترل خارج می شوند که درست نخوابیده باشیم.

ممکن است از خواب بپرید
گاهی پیش می آید که در طول خواب ناگهان از خواب بپرید و با خود بگویید من کجا هستم؟ اینجا کجاست؟ اما خیلی زود متوجه می شوید که این مساله یک واکنش طبیعی بدن است که ناگهان با یک حرکت سریع شما را از خواب پرانده است.

You might also like
تندرستی, سلامتی

More Similar Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست