بدون دیدگاه

چگونه شخصیت سالم تری داشته باشیم

برای داشتن شخصیت سالم، موضوعی که از اهمیت و اعتبار بالایی برخوردار است بحث خودشناسی در شخصیت است. اهمیت خودشناسی به خصوص در زمان تصمیم‌گیری‌های مهم مانند انتخاب رشته تحصیلی، شغل، همسر و سایر موارد دیده می‌شود.
در هر لحظه از زندگی موضوعی را در اولویت و موضوعی دیگر را حذف می‌کنیم. همواره در انتخاب امری مجبور به حذف امور دیگر هستیم و باید توجه کنیم که نیروهای اندیشه و تفکر نقش مهمی در به وجود آوردن مشکلات و همچنین حل آنها دارند.
ما اغلب در این فکر هستیم که برای حل مشکلات زندگی خود چه باید کنیم. مشکلاتی مانند ترس، اضطراب، تنهایی و نا امیدی. در حالی که بسیاری از این مشکلات از اندیشه‌ و تفکرات ما ناشی می‌شود. غیر از هفت هنر اصلی، شاید اساسی‌ترین و ضروری‌ترین هنر برای هر انسان هنر تبدیل اندیشه‌های نادرست به اندیشه‌های درست باشد.
اندیشه همانند یک کارخانه عظیم تولید برق است که می‌تواند تمام مشکلات و نقاط تاریک در در زندگی را مرتفع کند. اما نباید پنداشت که نیروی درونی ما تنها به اندازه یک چراغ کوچک است. باید به توانایی خود ایمان داشته باشیم. نباید هنگامی که با مشکلی مواجه شدیم خود را در جبری بی پایان تصور کنیم.
باید دانست چه کارهایی در ساختن شخصیت سالم به ما کمک کند:

اختیار خود را داشته باشیم
در مواقعی که می‌خواهیم تصمیماتی بگیریم و به انتخاب مطلوب برسیم باید به این سوال پاسخ دهیم «تا کی می‌خواهم منفعل و راکد باشم». در واقع به جای آنکه از مرگ خود هراس داشته باشیم از آن بهره بجوییم و شیوه واقعی زندگی کردن را از آن بیاموزیم.

باهوش ها شاد هستند
اگر شما شاد هستید و تمام لحظه‌ها را با ارزش‌های خود زندگی می‌کنید، می‌توان شما را هوشمند دانست.
شما برنده هستید اگر علیرغم ناتوانی در حل مشکلی خاص همچنان با روحیه بتوانید شادی را انتخاب کنید و از اندوه دوری بجویید. با این سلاح شما قدرت غلبه بر هر نوع آسیب‌های عصبی را در اختیار دارید.
افراد هوشمند اعصابشان خرد نمی‌شود زیرا اختیار خود را در دست دارند. آنها می‌دانند چگونه به جای افسردگی، شادی را برگزینند. زیرا راه مقابله با مشکلات خویش را می‌شناسند.

طرحی نو
فکر کردن به شیوه‌ای نو کار آسانی نیست. ممکن است یک رشته افکار معین و نگران کننده داشته باشید. تغییر دادن آنها کوشش فراوانی می طلبد. یافتن شادی آسان است. به زمانی فکر کنید که می‌پنداشتید از پس کاری مشکل بر نمی‌آیید اما پس از ممارست و تمرین فراوان از پس آن برآمدید. مثلا رانندگی. باید دانست در زندگی برای حل مشکلات تنها یک راه وجود ندارد. اگر از راهی به بن‌بست برخورد کردید راهی دیگر را بیازمایید. شیوه‌ای نوین.

سلامتی به جای بیماری
انتخاب کنید. می‌خواهید سلامت باشید یا همواره درگیر مشکلات جسمی باشید. بسیاری از مشکلات و بیماری‌های جسمی مانند سردرد، زخم معده، تشنج، ورم‌های پوستی و غیره، ریشه در مشکلات ذهنی ما دارند. بسیار دیده شده افرادی که با مشکلی ذهنی رو‌به‌رو شده‌اند به نحو مرموزی بیمار شده‌اند.
احساس گناه، ترس، شرم و نظایر اینها باعث دور شدن انسان از شرایط ایده‌آل می‌گردد. تنها خود شمایید که می‌توانید وضع و حال خود را بهبود بخشید و موجبات شادی و خوشحالی خود را فراهم آورید.
عنان اختیار خود را در دست بگیرید و شرایطی را ایجاد کنید که شایسته شماست.

زیستن در لحظه
زیستن در لحظه و زندگی در اکنون اساس زندگی موثر و سازنده است. اگر خوب بیندیشید، می‌بینید که جز اکنون، هیچ لحظه دیگری در زندگی وجود ندارد که بتوان آن را زندگی کرد. «حال» تنها موجودی شماست. بدانید آینده، زمانی که فرا برسد، لحظه «حال» دیگری برای زیستن است. شاید به عقیده برخی آینده مهمتر از اکنون باشد. مثلا«برای آینده پس‌انداز کنید»، «عواقب را در نظر بگیرید»،« برای دوران بازنشستگی برنامه‌ریزی کنید». اجتناب از لذت زندگی در اکنون موجب اجتناب ابدی ما از شادی می‌گردد. از این منظر شادمانی متعلق به فردایی‌ است که هیچگاه فرا نمی‌رسد.

رشد در برابر نقص
در زندگی ۲ دیدگاه رایج است. انگیزه نقص و کمبود. دیگری انگیزه رشد. آنکه رشد می‌کند زنده است. تنها گواه زنده بودن، رشد کردن است. تنها به فکر رشد و تعالی باشید نه فقط در پی رفع نواقص زیرا تمام توجه‌تان به نواقص احتمالی معطوف خواهد شد. اگر اجازه دهید احساس‌های آزار دهنده بر شما غالب شود. از مسیر رشد و پیشرفت دور شده‌اید. انگیزه رشد بدین معناست که شما تصمیم گرفته‌اید راه شادی را انتخاب کنید.
مپندارید اگر اشتباهی کرده یا نقص و کمبودی دارید باید خود را تسلیم افکاری کنید که مانع رشد شما می‌شوند.
به لحظات زندگی خود مسلط شوید. بدین معنا که در زندگی و سرنوشت خود تصمیم گیرنده هستید نه ستیزه‌گر یا مطیع یا سازشکار. دنیای خود را انتخاب کنید. شاید بسیاری همواره محیط، شرایط یا دیگران را مسوول ناکامی‌های خود بدانند و آنها را سرزنش کنند اما کسانی که اهل پیشرفت هستند افرادی هستند که برمی‌خیزند و به جستجوی موقعیت‌های بزرگ می‌روند. اگر نتوانستند شرایط مطلوب را بیابند خودشان آن را می‌سازند. همواره بدانیم تغییر ممکن است اما آسان نیست.
منبع: health mind

You might also like
روانشناسی

More Similar Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست