بدون دیدگاه

کلینیک تخصصی ارزشیابی شنوایی نوزادان و اطفال

اختلال شنوایی یکی از شایع ترین ناهنجاری‌های مادرزادی است که در صورت عدم کشف، رشد گفتار، زبان و شناخت را به تاخیر خواهد افکند. نرخ بروز کم‌شنوایی دو طرفه در بخش شیرخواران عادی به 1تا3 در 1000 و در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان به 2تا4 در1000 می رسد.
حاضر سن کشف کم‌شنوایی بالاست و متاسفانه بخش مهمی از دوره حیاتی زبان آموزی که، دوره حساس، در نوزادان و کودکان اطلاق می‌شود، از دست خواهد رفت و رشد زبانی مغز نیز متاثر می‌شود، کم شنوایی‌های شدید تا عمق، 11تا5/13 درصد از کل کم‌شنوایی‌ها را تشکیل می‌دهند.

عوامل پرخطر کاهش شنوایی
در نوزادان:
از آن‌جا که متخصصان اطفال ودیگر متخصصان مرتبط با نوزادان می‌بایست از عوامل خطر کم شنوایی مطلع بوده و در صورت وجود حتی یک مورد از عوامل خطر یا High Risk (طبق بیانیه انجمن بین‌المللی شنوایی نوزادان آمریکا سال 1994م.) انجام شنوایی سنجی را برای آن‌ها ضروری و لازم دانسته و ارجاع‌دهند، والدین نیز می‌بایست نسبت به روند طبیعی رشد گفتار و زبان کودک و عوامل خطرآگاه بوده و در صورت مشکوک‌شدن به روند رشد و یا وجود عوامل پرخطر، پزشک خود را در جریان بگذارند.
1- سابقه کم شنوایی در دوران طفولیت در خانواده.
2- مصرف داروهای اتوتوکسیک یا داروهای مضر برای شنوایی توسط مادریا نوزاد مانند خانواده: آمینوگلیکوزیدها (جنتامایسین، توبرامایسین، کانامایسین، استرپتومایسین) که چندین بار مورد استفاده قرار گرفته و یا به همراه داروهای دیورتیک داده شده باشند و دیگر مسمومیت دارویی به غیر از آمینوگلیکوزیدها.
3- عفونت‌های حین تولد مادرزادی (TORCH) شناخته شده (مشکوک به ایجاد کم‌شنوایی‌حسی و عصبی) مانند: توکسوپلاسموز، سفلیس، سرخچه، سیتومگالو ویروس و هرپرس (تبخال).
4- وزن حین تولد کمتر از 1500گرم.
5- افزایش بیلی روبین (زردی نوزادی) و یا تعویض خون.
6- کمبود اکسیژن حین تولد (آسیفکسی).
7- مننژیت باکتریایی.
8- بستری بودن در بخش نوزادان (NICU ) پس از تولد بیش از 4روز .
9- آپکار (امتیاز نوزاد بدو تولد) کمتر 5 در 1 دقیقه .
10- وجود نقص و یا بد شکلی‌های آناتومیک سر و گردن و صورت .
11 تنفس مکانیکی (مصنوعی) یا بودن نوزاد در دستگاه آنکوباتور بیش از 5 روز پس از تولد.
12-ضربه به سر در بدو یا دوره نوزادی .
13- وجود اختلالات سندرومیک مرتبط با کم شنوایی .
14-وجود شکاف کام یا لب در حین تولد.
15-عفونت‌های گوش خارجی/ میانی همراه با ترشح که بیش از 3ماه طول بکشد .

غربالگری شنوایی چیست؟
غربالگری شنوایی فرایندی لازم، سریع، بدون خطر و مقرون به صرفه است که جهت کشف زودهنگام کم شنوایی برای تمام نوزادان متولد شده انجام می‌شود، در این روند نوزادان به دو گروه طبقه بندی می شوند : قبول (pass) یا ارجاع (refer).
نوزادانی که دارای عوامل پرخطر کم شنوایی هستند که در بالا ذکر شد، حتی با وجود معیار قبول در غربالگری اولیه بدو تولد تا 3سالگی، در سال اول تولد هر 3ماه یک بار و در سال دوم هر 6ماه یک بار می‌بایست مورد ارزیابی شنوایی قرار گیرند. گروهی از نوزادان که به غربالگری ارجاع می‌شوند، نیز نشان‌دهنده وجود کم‌شنوایی در آنها نبوده و جهت ارزیابی‌های جامع و تخصصی‌تر مجدداً به کلینیک ارجاع می‌شوند، که در این میان به همکاری خوب و پیگیرانه والدین برای ارجاع‌های بعدی نیازمندیم. هدف اصلی غربالگری شنوایی کشف زودهنگام کم شنوایی برای جلوگیری از دیگر تاثیرات مخرب کم‌شنوایی بر رشد زبان و گفتار کودک است. کلینیک ارزیابی تخصصی شنوایی نوزادان بیمارستان صارم مجهز به پیشرفته‌ترین و کاملترین تجهیزات شنوایی‌سنجی بوده که قادر به بررسی وضعیت شنوایی نوزادان می‌باشد و به والدین اطمینان سلامت شنوایی نوزادشان را می‌دهد. این کلینیک قابلیت انجام تست‌های مختلف شنوائی را دارد که هرکدام بخشی از سیستم شنوایی نوزاد را ارزیابی می‌کند:

تست غربالگری/ تشخیص شنوایی
(screening/diagnosis OAE Test)
در این تست بدون این که ناراحتی برای نوزاد ایجاد کند با گذاشتن یک پروب پلاستیکی قابل انعطاف نرم داخل مجرای خارجی کانال گوش در مدت زمان کوتاهی با فرستادن صداهایی پاسخ حلزون شنوایی نوزاد را برای هرگوش جداگانه ثبت می‌کند. کودک در این تست می‌تواند بصورت خواب یا در حال شیرخوردن یا در حال آرامش باشد.

تست غربالگری یا تشخیصی بررسی سلامت عصب شنوایی
(Screening/Diagnosis ABR Test)
در این تست که آن هم بدون ایجاد درد و ناراحتی برای نوزاد می باشد سه یا چهار نقطه از پوست صورت و پشت گوش‌ها به آرامی پاک می‌شود و الکترودهای سطحی مانند؛ چسب روی آن محل چسبیده می‌شود و سپس الکترودها به دستگاه به ثبت وصل می‌شوند و با هدفون یا گوشی صداهائی به داخل گوش فرستاده می‌شود و جواب عصب شنوایی روی دستگاه ثبت می‌شود.
در این تست نیز کودک می بایست حتماً بصورت خواب باشد تا سلامت عملکرد سیستم عصب شنوایی اش بررسی شود.

تست بررسی سلامت و عملکرد گوش میانی
(Tympanometry /
Acoustic Reflex tests)
در این تست نیز کودک در حالت خواب یا شیر خوردن پروب کوچک و پلاستیکی داخل مجرای گوشش گذاشته می‌شود و وضعیت گوش میانی و وجود یا عدم وجود ترشح یا عفونت و یا سلامت پرده گوش وی مشخص می‌شود.

تست تخصصی بررسی میزان کم‌شنوایی
(ASSR Test)
در این تست بسیار جدید، پس از تایید وجود کم شنوائی با دیگر تست‌ها، میزان دقیق آن، با این تست مشخص می شود که همانند تست قبلی در حالت خواب نوزاد انجام می شود .

تست های رفتاری
(Behavioral Test)
تستهای رفتاری عملکرد رفتاری/ محیطی نوزاد و واکنش‌هایش به صداهای مختلف در محیط با تست‌های خاصی در هر دوره سنی بررسی می‌شود و برای تکمیل پرونده شنوایی عکس العمل‌های شنیداری نوزاد در محیط بررسی می‌شود. لازم بذکر است که به غیر از تست‌های شماره 1و3 که برای تمامی نوزادان در مرحله اول غربالگری شنوائی انجام می‌شود، بنا به نیاز و صلاحدید متخصصان تست‌های دیگر در مراحل بعدی برای ارزیابی‌های تخصصی انجام می‌شود.

You might also like
کودک

More Similar Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست