بدون دیدگاه

کیست ها چه بلایی سرمان می آورند؟

ترس و نگرانی اولین واکنش به شنیدن اسم «کیست» است. تقریبا در تمام اعضای بدن ممکن است ضایعه‌ای به نام کیست به وجود بیاید. کیست‌ها در واقع کیسه های توپی شکلی هستند که درون آنها پر از آب، خون وحتی بافت هایی از بدن مثل ناخن، مو وپوست است.بیشتر کیست ها خطری ندارند. آنچه مهم است این است که وجود کیست در اندام‌ها، نشانه شروع بیماری حاد در آن اندام نیست پس زیاد نگران نباشید. قدیم‌ترها کیست تخمدان دربین چاق ها شایع بود اما الان عدالت برقرار شده است وهمه افراد در معرض این هستند که در سونوگرافی شان کیست دیده شود. 5 درصد از کیست‌ها ممکن است خطرناک باشند. در صورتی که کیستی بترکد می توان گفت جزو آن 5 درصد خطرناک است. بعضی از توده‌های تخمدان در ابتدا شبیه کیست های معمولی اند. مهمترین اندام‌هایی که ممکن است دچار کیست شوند:
کیست پستان
وقتی که غده ها و بافت همبند سینه، بیش از اندازه رشد می‌کنند، مجراهای شیری بسته می شوند در نتیجه بافت‌ها بزرگ و پرآب می شوند.
کیست تخمدان
توده‌های تخمدانی معمولا خوش خیم هستند که اغلب از نُسَج تخمدان تولید می‌شود. ممکن است کیست‌های تخمدانی از فولیکول‌های سطح تخمدان سرچشمه بگیرند. استرس، استفاده بی‌رویه از داروهای ضدبارداری و تغییرات هورمونی از دلایل به وجود
کیست کلیه
تجمع ادرار در بخش‌هایی از کلیه باعث به وجود آمدن این کیست می‌شود. کیست کلیه، کیست کهولت سن است. افراد بالای 40 سال بیشتر در معرض این بیماری هستند.
کیست مغز
اگر به سر ضربه‌ای وارد شود یا سابقه سکته مغزی در شخص وجود داشته باشد، احتمال ابتلا به کیست مغزی بیشتر است. ممکن است کیست مغزی مادرزادی باشد یا عفونت و وجود انگل باعث به وجود آمدن آن باشد.

تفاوت بین توده وکیست

کیست ها اغلب دایره و بیضی شکل‌اند. اما توده‌ها تقریبا به هر شکلی دیده می‌شوند. برخلاف کیست‌ها که عموما مایع هستند، توده‌ها جامدند. توده‌ها بافتی نامنظم و تا حدودی تغییر شکل داده شده دارند. درد عارضه اغلب توده هاست، شل شدگی پوست وتغییر رنگ آن قسمت از پوست، از عوارض توده های زیر پوستی هستند. توده های زیر پوستی اغلب قابل لمس هستند حتی اگر توده‌ی چربی باشند.
تشخیص دهید
اگر به کیست مبتلا شده اید، منتظر علامت ونشانه ی خاصی نباشید. کیست ها تنها از راه های مختلف مثل تصویر برداری، انجام سونوگرافی، سی‌تی‌اسکن و ام‌آرآی قابل تشخیص هستند.
ارگانیک بخورید
از غذاهایی که مواد نگهدارنده دارند استفاد نکنید. سعی کنید سبزیجات ومیوه هایی را بخورید که با کود شیمیایی رشد نکرده اند. دور غذاهای نمک سود شده کنسروی و دودی را خط بکشید.
وزن کم کنید
کاهش وزن باعث بهبود شاخص هایی مثل قندخون، چربی خون و انسولین می شود. کاهش وزن می‌تواند به درمان کیست‌های تخمدان کمک کند.
کافئین وتند وتیزها را کنار بگذارید
از کافئین استفاده نکنید. نوشیدنی‌های کافئین دار می‌تواند فضایی برای رشد کیست‌ها در بدنتان ایجاد کنند. غذاهای تند و تیز را کنار بگذارید چون احتمال ابتلا به کیست بالا می رود.
استرس را کنار بگذارید
استرس یکی از دلایل وجود کیست است. در کارهای روزانه‌تان برنامه‌ریزی داشته باشید. سبک زندگی شلوغ شهری می‌تواند یکی از دلایل ابتلا به کیست باشد.
ورزش کنید
ورزش علاوه براین که روحیه تان را خوب می‌کند، تاثیر ویژه‌ای بر اثربخشی داروهایی که برای از بین بردن کیست استفاده می کنید، دارد. ترجیحا ورزش‌های سبک مثل پیاده‌روی، یوگا و ورزش‌های هوازی انجام دهید. وزنه‌برداری وزدن وزنه‌های سنگین فقط باعث می‌شود کیست بترکد.

You might also like
بدن, سلامتی

More Similar Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست