بدون دیدگاه

15 شاخص اصلی که با درک و تقویت آن می‌توانید هوش خود را شناخته و بالا ببرید

1- باهوش ترها معمولا درگیر باورهای جهل‌آمیز و خرافه‌ها نمی شوند.
2- معمولا فرزندان اول خانواده هستند. این مسئله ریشه ژنتیکی ندارد و بیشتر به رابطه متقابل فرزندان اول با والدین و نحوه تربیتی آنها مربوط می‌شود. البته این یک امر کلی نیست اما بررسی‌ها نشان داده که معمولا فرزندان اول نسبت به فرزندان بعدی هوش بالاتری دارند.
3- مادران کودکان باهوش ویارهای سختی را دردوران بارداری پشت سر می‌گذارند. پژوهشی که بین ۱۲۱کودک ۳ تا ۷ ساله دریکی از مراکز تحقیقاتی کانادا انجام گرفته نشان داده که آنهایی که مادرانشان در دوران بارداری از تهوع‌های صبحگاهی رنج می‌برده اند، حافظه بهتر و مهارت زبان‌آموزی بیشتری از خود بروز داده‌اند.
4- باهوش ها تمایل بیشتری به سوءمصرف مواد و استفاده از مواد روان‌گردان نشان می‌دهند. فراموش نکنید که باهوش‌ترها الزاما همیشه انتخاب های درستی انجام نمی دهند. تحقیقات نشان داده که نوجوانان باهوش‌تر بیشتر از بقیه در معرض سوءمصرف مواد قرار دارند.
5- برخلاف باور عموم، افرادی که زندگی جنسی محدود‌تری دارند و روابط افسار گسیخته جنسی برقرار نمی‌کنند باهوش‌ترند. افرادی که بر سر رابطه با یک نفر پافشاری می کنند و یک شریک در زندگی دارند هوش بیشتری دارند. به بیان دیگر آنها بر خلاف غریزه انسانی‌ای که از نیاکان ما به ما به ارث رسیده رفتار و عمل می کنند و این می تواند نشانه تفاوت ذهنی و وهوش بیشتر آنها باشد. البته این موضوع بر روی جنس مذکرمورد بررسی قرارگرفته و درباره زنان هنوز به اثبات نرسیده است.
6- باهوش‌ترها هوش را به ارث می‌برند. این به آن معناست که هوش یک مقوله ژنتیکی است و ژن‌ها نقش بسیار پررنگی در رشد مغزی انسان دارند. بنابراین کودکانی که والدین باهوشی دارند معمولا باهوش‌ترند.
7- باهوش‌ترها از آلودگی به عنصر جیوه دردوران جنینی درامان بوده‌اند. این ماده خطرناک تاثیر زیادی در کم هوشی نوزادانی داشته که مادرانشان در دوران بارداری مواد غذایی آلوده به جیوه مصرف کرده اند. آمار نشان می‌دهد که سالانه هزاران کودک با آی کیوی پایین تر از ۷۰ به دلیل آلودگی خون مادربه جیوه در سرتاسر جهان به دنیا می‌آیند.
8- غیر سیگاری ها باهوش ترند. برخلاف باورعموم، بررسی‌ها نشان داده که جوان‌هایی که مرتبا سیگار می‌کشند نسبت به غیر سیگاری‌ها سطح آی کیوی پایین‌تری دارند. طبق پژوهش‌های انجام شده ،افرادی که بیش از یک پاکت سیگار در روز می کشند معمولا دارای آی کیو پایین تر از ۹۰ هستند.
9- باهوش‌ترها از شیر مادر تغذیه کرده‌اند. معمولا بچه هایی که در دوران نوزادی از شیر مادر تغذیه می کنند رشد مغزی بهتری داشته و باهوش ترند.
10- فرادی که سازمی زنند یا کار موسیقی می‌کنند باهوش‌ترند. بررسی‌ها نشان داده که مغز کسانی که با موسیقی سر وکار دارند ازنظر ساختاری با افراد دیگر متفاوت است. این به آن دلیل است که قسمت هایی از مغز که به پردازش موسیقی مربوط می شود در افراد نوازنده بزرگ‌تر از آدم های دیگر است. جالب اینجاست که انسان از زمانی که شروع به یادگیری موسیقی می‌کند این تغییر در ساختار مغزی او آغازمی‌شود. به بیان دیگر موسیقی توانایی ذهنی انسان را افزایش می‌دهد و کسانی که کار موسیقی می‌کنند معمولا توانایی ذهنی بالاتری دارند و حافظه و قدرت یادگیری زبان در آنها بیشتر است.
11- باهوش‌ها تمایل کمتری به پیامک بازی و سروکله زدن با گوشی همراه‌شان دارند. به بیان دیگر تایپ کردن بیش از حد و بی وقفه در طول روز با تلفن همراه، می تواند توانایی های ذهنی شما را کاهش داده و شما را در زمره انسان‌های کم هوش قرار دهد.
12 – چپ دست ها باهوش ترند. تحقیقات نشان داده که چپ دست‌ها توانایی بیشتری در پردازش اطلاعات دریافتی گوناگون و بی ارتباط باهم دارند. این به دلیل آن است که نیمکره چپ که کنترل کننده سمت راست بدن است نیمکره بسیار قوی ای است و کسانی که چپ دست هستند نیم کره راستشان هم به اندازه چپ قوی است . پس می توان گفت در افراد چپ دست دو نیمکره مغز دارای قدرتی برابر هم هستند و توانایی ذهنی آنها بالاتراست.
13- باهوش‌ترها اهل زندگی شبانه هستند. نیاکان ما در اعصار گذشته در طی روز فعالیت می کردند ودر شب به استراحت می پرداختند. امروز ما نیز از این قاعده تبعیت می‌کنیم. تحقیقات نشان داده افرادی که بر خلاف این گرایش غریزی رفتارمی‌کنند افراد باهوش‌تری هستند.
14- افرادی که مدت زمان بیشتری درطول روز از اینترنت استفاده می‌کنند هوش بالاتری دارند. پژوهش‌ها همینطورنشان داده‌اند که استفاده از اینترنت در ۱۰ سال آینده به افزایش ضریب هوشی انسان‌ها می‌انجامد.
15- افراد باهوش معمولا لاغر هستند. البته این موضوع به آن معنی نیست که چاق‌ها از بدو تولد هوش پایین‌تری دارند. می توان این طور توضیح داد که چاقی در دراز مدت می تواند بر توانایی‌های ذهنی فرد اثر منفی داشته باشد و در نتیجه افراد لاغر کارکرد ذهنی بهتری نسبت به چاق ها
دارند.

You might also like
روانشناسی

More Similar Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست